Yeni Çıkanlar’da bugün Yeditepe Yayınevi’nin eserlerini inceledik. Tufan Gündüz’ün kaleme aldığı “Dede Korkut Destanları”, Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu Vatan Kimin?” isimli eseri ve yine Gökyay’ın “Dede Korkut Hikayeleri” isimli eserler çıktı.

Özellikle tarih alanında yaptığı yayınlar ile önemli bir rol oynayan Yeditepe Yayınevi, son olarak 3 yeni kitap ile karşımızda. Daha önce Tarih Bizi Çağırıyor eseriyle büyük ilgi toplayan Prof. Dr. Tufan Gündüz şimdi ise Dede Korkut Destanları kitabı ile okurlarını karşıladı. Türk tarihi açısından önem taşıyan Dede Korkut, bilge ve efsanevi bir kişiliğe sahip olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Bu kitapta da Dirse Han’dan Salur Kazan’a birçok destana dair içeriklere ulaşmanız mümkün. Oldukça sade bir dille kaleme alınan 192 sayfalık bu eser tarih meraklısı okurlarımızın beğenisini kazanacak gibi görünüyor diyebiliriz.

Dil ve Edebiyat alanında yaptığı çalışmalarla ön plana çıkan Orhan Şaik Gökyay ise eserlerinde genellikle vatan, tabiat, kahramanlık ve yalnızlık temalarını işlemektedir. Bu anlamda, Yeditepe Yayınevi tarafından baskısı yapılan Bu Vatan Kimin? adlı eser, barındırdığı onlarca şiir ile edebiyat ve şiir severler için tam bir biçilmiş kaftan.

Bu vatan, toprağın kara bağrında,

Sıra dağlar gibi duranlarındır,

Bir tarih boyunca onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir…

Yine bir Orhan Şaik Gökyay eseri olan Dede Korkut Hikayeleri, yazarın Türk kültürüne yönelik çalışmalarının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. 1938 yılında oluşturduğu bu eserin Yeditepe Yayınevi tarafından tekrar kazandırılmış olması, yeni bir soluk getirmiş olması anlamında önemlidir. Gelecek nesillere aktarılması bakımından oldukça mühim eserlerden biri olan Dede Korkut Hikayeleri, bu girişim ile birlikte umarız yeni okuyuculara “Merhaba!” diyecek.

KİTAPYURDU.COM‘DA %33‘LÜK İNDİRİMDEN YARARLANMAK İÇİN

                  

*İndirim oranı yazının yayınlandığı tarihte olup, sonraki bir tarihte indirim durumunda yaşanacak değişikliklerden sorumlu olmadığımızı belirtmek isteriz.

Bizi Sosyal Medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın;

Facebook; https://www.facebook.com/KitapTarihCom

Twitter; https://twitter.com/KitapTarihCom

Instagram; https://www.instagram.com/kitaptarihcom

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.