Yakın Tarihin Gerçekleri-İlber Ortaylı

Prof. Dr. İlber Ortaylı‘nın Yakın Tarihin Gerçekleri isimli kitabını değerlendirdik. Bu kitaba göz atmanızda fayda var.

En çok konuşulan, en çok merak edilen ve hakkında en çok bilgiye sahip olduğumuz dönem yakın tarihimiz oldukça karmaşık bir süreçtir. Aslında bu durum sadece bizim için değil Dünya’nın büyük bir kısmı için geçerlidir.

Değişen Dünya zamanla üzerinde barınan yapıları da değişikliğe mecbur kılmış, buna ayak uydurabilen yapılar ayakta kalmayı başarırken bazıları da kendilerini bekleyen kötü sona doğru yol almışlardır. Evet imparatorlukları kastediyorum. Gelişen ve büyüyen Dünya’nın değişen fikir akımları, teknolojileri vb. faktörler bu imparatorluklar için sonun başlangıcı olmuştur. Bu fikir akımlarından sadece bir tanesi olan Milliyetçilik de, İlber Ortaylı’nın kitabında değindiği ilk konu. Osmanlı’da Milliyetçilik… Böylesi karışık bir toplum yapısına sahip devlet için oldukça tehlike arz eden bir kavram. Nitekim öyle de oldu. Balkanlar’da başlayan ayrılık düşüncesi tüm coğrafyaya yayılmış, buna karşılık Osmanlıcılık gibi fikir akımları da ortaya çıkmıştı.

Çok tartışılan İttihat ve Terakki, I.Dünya Savaşı, Osmanlı’nın son günleri ve imparatorlukların bitişi, Cumhuriyetin ayak sesleri ve günümüze kadar gelen süreçte öne çıkan diğer tüm başlıklar ile kitap sizleri karşılıyor. Devamında İlber Ortaylı, Ortadoğu’da dengeler, Arap milliyetçiliği ve günümüzde de sorunların hala devam ettiği Filistin meselesine değiniyor. Son olarak bir miras olarak İstanbul’u değerlendiriyor.

Ortaylı‘nın birçok kitabından da alışık olduğumuz üzere soru-cevap şeklinde ilerleyen eserde, hiç görsel bulunmamakta. 8.baskısını incelediğimiz eserin 2014 yılı basımlı olduğunu belirtelim. Kapağındaki çekiciliğin hakkını veren eser içerdiği konularla oldukça önem arz etmekte.

Günümüzü dahi meşgul etmekte olan böylesine önemli meseleleri, tarihimizin önde gelen isminden okumak en doğrusu olacaktır.


Online Test İçin Tıkla!