Whiplash Film Eleştirisi

Whiplash Film Eleştirisi kitaptarih.com’da.

Müziğin sinema dünyasına olan katkılarını saymakla bitiremeyiz. Yönetmenin anlatmak istediği sahnelerin üzerine müziğin verdiği duygu eklenince ortaya sinema dünyasında yer edinen sahneler çıkar.

Peki filmde yakalanmak istenen bakış açısı sadece müzik üzerine kurulsaydı nasıl olurdu?

Whiplash için müziğin psikolojik bakış açısına dönüştürülmüş hali diyebiliriz. Filme genel olarak baktığımızda müzikal ögelerle harmanlanan bir tema ve karşımıza alışılmışın dışında tekniklerle bir amaç üzerine yoğunlaşmış bir hoca (Fletcher) çıkar. Bunun yanında tabii ki sınırlarını sonuna kadar zorlayacak ve koşullara kafa tutacak bir öğrenci (Andrew) filmin bütün dengesini oluşturacak temel unsur olacaktır. Fletcher oldukça acımasız ve başarı odaklı bir hoca olarak çıkar karşımıza. Filmin tek karakter üzerinden döndüğünü söylersek bu isim Fletcher karakterinden yani J.K Simmons‘dan başkası olamaz.

Konu bakımından riskli ancak bir o kadar net bir film Whiplash. Senaryosu “vay be!” dedirtecek tarzda değil ama etkili, oyuncu kadrosunun kalabalığı dediğimiz durum zaten yok. Fazladan hiçbir sahnesi olmadan bir bakış açısını bu kadar net anlatabilen nadir filmlerden biri Whiplash.

Film ilk etapta gerilim filmi havası katıyor. Bateri tınıları, kan, ter ve gözyaşı unsurlarını bu filmde görmek mümkün. Tabii ki bunların altında yatan hırs, çaba, baskı ve doyumsuzluğu da. Bu baskı ve doyumsuzluk Fletcher’ın deyişiyle cesareti kırılan öğrencileri grupta tutmamak üzerine bir sistem ile kuruluyor ve cesaret dediğimiz kavramın zorlayıcılığı bu noktada ortaya çıkıyor.

Filmde anlatılmak istenen en önemli unsurlardan biri iyi-kötü ve doğru-yanlış sürecini bir bütün halinde aktarmak. İyi ve kötü olanı, yanlış ve doğru olanı anlayacak olan ise filmin izleyicileri. İşte bu yüzden whiplash izleyicilere kendi seçimlerini düşünme fırsatı veriyor. Herhangi bir film gibi olaylar ve aksiyon dolu sahnelerle izleyicileri beyaz perdeye bağlamak kolay. Önemli olan sarsıntılarıyla, gelgitleriyle ve derinlere inerek bir olayı net bir şekilde anlatmakta gizli.

Filmin finali resmen filmin senaryosuna tokat niteliğinde. İntikam duygusu içinde olan Fletcher’ın Andrew karşısında plan yapması ve onu yarışmaya davet etmesi, Andrew’ın ise bir zaman sonra hocasının kendisini kandırdığını anlayıp sahne üzerinde kendi hırsı ile çeliştiği, sahneden inip geri döndüğü, dönüşü ile harikalar yaratıp hocasından onay aldığı manzara tüm filmin özeti niteliğinde.

Mücadele herkesin hayatında vardır ancak bunun oranını ancak insan belirler. Hayatının mücadelesinde sınırlarını zorlamak isteyenler için harika bir film.