Türklerin Serüveni – Cansu Canan Özgen

Metehan‘dan Attila‘ya Fatih‘ten Atatürk‘e “Türklerin Serüveni” incelemesi.

Biz tarihçilerin deyimiyle Mo-tu, ancak genel olarak bilinen adıyla Metehan, Orta Asya’nın nizamını belirlerken, “Tanrının Kırbacı” olarak zihinlerimize kazınan Attila ise Avrupa karasını adeta yerinden oynatmıştır.

Türklerin batıya yayılışında önemli bir nokta teşkil eden İstanbul ise Fatih’in fethiyle birlikte komuta merkezi olmuş ve yüzyıllar boyunca sürecek olan serüvene kapı aralamıştır.

İmparatorluğun en uzun yüzyılı sonrası kaynamaya başlayan Osmanlı toprakları için bir çok reçete yazılmış olsa da çözüm işgale karşı başkaldırı ve direniş olarak belirlenmiştir. Bu noktada Anadolu ateşini kontrollü bir şekilde yönlendiren isim ise Gazi Paşa olmuştur.

Cansu Canan Özgen‘in farklı zamanlarda, alanında uzman tarihçilerle yapmış olduğu röportajların yazıya aktarılması sonucu oluşan eser, bu anlamda pratik bir Türk tarihi niteliği taşıyor.

PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL İLE BEŞİKTAŞ KAZILARINI KONUŞTUK

 

 

İslam öncesi Türklerle ilgili olarak Ahmet Taşağıl bizleri bilgilendirirken, çoğumuzun duymuş olduğu Hasan Sabbah ve Haşhaşi meselesinde bizleri Haşim Şahin aydınlatmakta. İlber Ortaylı‘nın Türklerin tarih yazımına etkisi üzerine düşünceleri dikkatimizi vererek okumamız gereken bir başka bölüm olarak karşımıza çıkmakta. Feridun Emecen Fatih ve Fetih’i anlatırken, bilmediğiniz olaylar ve bilgilerle karşılaşabileceğinizi belirtebilirim. “Sultanın Casusları” eseriyle büyük beğeni toplayan Emrah Safa Gürkan ise henüz kitabını okuma şansı bulamayanlar için önemli ipuçları vermekte. Abdülkadir Özcan‘ın Osmanlılara dair genel sorulara ve IV.Murad üzerine ayrı bir parantez açmakta. Özellikle devletin son yıllarında artan isyanlar, ayaklanmalar ve darbe faaliyetleri ise Ekrem Buğra Ekinci’nin soruları yanıtladığı bir diğer bölüm. Son olarak Osmanlı subaylığından, devletin kuruluşuna kadar giden koşuşturmalı hayata sahip Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele’ye dair merak edilen sorulara Ali Güler cevap vermekte.

SULTANIN CASUSLARI 16. YÜZYILDA İSTİHBARAT, SABOTAJ VE RÜŞVET AĞLARI – EMRAH SAFA GÜRKAN

 

Kronik Kitap‘ın daha önceden çıkarmış olduğu eserlerden de alışık olduğumuz üzere bu kitabın da kapağı oldukça göze hoş gelen bir tasarıma sahip. Röportajlardan derlenerek hazırlanan eser ile ilgili eksik olduğunu düşündüğüm iki başlık var. Bunlardan ilki eserin görsel materyallerden yoksun olması. İkincisi ise eserin röportaj derlemesi olmasından kaynaklı olarak olaylar ve konuların anlatımı hakkında detaya yer verilmemesi. Aslında bu durum bir avantaja da neden olmakta. Çünkü röportajlardan oluşan kitabın konular ile ilgili en çok merak edilen sorulara cevap olması bir avantaj doğurmakta. Bu anlamda eser ihtiyaçlarınızın çoğunu karşılayabilir nitelikte. Görsel materyal kullanımı meselesi üzerinde de özellikle duruyorum zira aldığımız geri dönüşler eserlerin içerisinde görsel malzemelerin bulunması yönünde.

4.MURAD ŞARKIN SULTANI – PROF. DR. ABDÜLKADİR ÖZCAN

 

 

Toplamda 247 sayfalık sorular ve cevaplardan ibaret olan eser Kronik Kitap‘ın çok merak edilen eserleri arasında yer almakta. Kitaptarih.com olarak bizler de bu eseri bir an önce okumak ve incelemek için çabaladık ve huzurunuza çıkardık. Umarız faydalı olmuştur.

İyi okumalar…