Türklerin Altın Çağı-İlber Ortaylı

Geçtiğimiz aylarda Kronik Kitap‘tan yayınlanan, Prof. Dr. İlber Ortaylı‘nın kaleme almış olduğu “Türklerin Altın Çağı” isimli eseri inceledik.

Türkler Dünya üzerinde oldukça fazla tarihi birikime sahip milletlerin başında gelmektedir. Bu birikimi de yayılmış olduğu geniş coğrafyalarda elde etmiştir ki Kafkaslar’dan, Balkanlar’a, Asya’dan Afrika’ya, Ortadoğu’dan Avrupa’ya kadar hemen her alanda izlerine rastlayabiliriz. İncelemiş olduğumuz eserde de 35 yıllık hanlığı boyunca adım attığı her yerde adından söz ettiren Emir Timur, Karadeniz’in kuzeyinde tıpkı bir mıh gibi çakılmış olan Altın Orda Hanlığı, Sultan Fatih’in Büyük Fethi, Doğu’nun komutanı, sultanı Yavuz ve Avrupa’nın deyimiyle Muhteşem Süleyman olmak üzere bir çok hükümdar ve olay ele alınmış durumda.

“Osmanlı Türklerin imparatorluğuydu. Bugün cumhuriyetiz, bu da Türklerin cumhuriyetidir.” (Türklerin Altın Çağı s.55)

2017 yılının Mart ayında ilk baskısı yapılan eser Kronik Kitap‘ın ve İlber Ortaylı‘nın tarihimize kazandırmış olduğu bir eser olarak öne çıkmaktadır. Alışık olduğumuz üzere soru-cevap şeklinde kaleme alınan eser, İlber Ortaylı’nın zengin birikimi ile biz tarih meraklılarını buluşturuyor. Daha önce İlber Ortaylı’nın en az bir kitabını okumuş olanlar benim demek istediğimi anladı bile.

Zira İlber Ortaylı birikimini öylesine bir üslup kullanarak bize sunuyor ki, hem bilgilendiriyor hem fikrini zikrediyor hem de eleştiriyor. Bu durum da biz okurlara Ortaylı’nın bakış açısıyla olayları yorumlamamızı sağlıyor, bazılarımıza yeni bakış açıları katıyor. Bunu yaparken de kitabını hem meslektaşları hem de okurlarının eleştirisine açık bırakıyor.

Tamamı 304 sayfadan oluşan eser toplamda 11 bölümden meydana gelmektedir. İlber Ortaylı’nın daha önce de yazdığı gibi yine mükemmel bir başucu kitabını, Türklerin Altın Çağı‘nı inceledik. Timur’dan Kanuni’ye tarihi bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

İlber Ortaylı’ya ait eserlere dair diğer inceleme yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.