Erkan Göksu’nun yeni kitabı Kutaggu Bilig’e Göre Türk Savaş Sanatı, Kronik Kitap’tan çıktı. Türk Savaş Sanatı hakkında detaylar bu yazımızda.

Erkan Göksu 2 gün önce twitter hesabından şu paylaşımı yapmış ve yeni kitabın kısa süre içinde karşımızda olacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz gün ise yeni bir görsel ile takipçilerini, çıkacak olan kitabına hazırlamış, isminden de anlaşılacağı üzere kitap büyük merak uyandırmıştı.

Kronik Kitap tarafından baskısı yapılan Kutadgu Bilig’e Göre Türk Savaş Sanatı, ASIRLARA UZANAN TÜRK SANATI: SAVAŞ… başlığıyla Kronik Kitap’ın internet sitesinde de yerini aldı.

Türk tarihçiliğinin son dönemdeki en önemli isimlerinden Erkan Göksu, Sun-Tzu’nun Savaş Sanatı’ndan aldığı ilhamla Türklerin mesleği olan savaşın, düşünce boyutundaki izini sürüyor.

Kitap ilk olarak savaş ve sanatına dair nitelikli ve incelikli bir araştırmanın sonucu olarak şiddet olgusundan başlayıp Sun-Tzu’nun eserinin yansımalarına, bir İslam/Türk Savaş sanatının varlığına ve Türklerin savaşa nasıl baktığına dair en veciz ifadeleri barındıran Kutadgu Bilig’den önce savaş üzerine yazılmış eserlere eğiliyor. Ardından Kutadgu Bilig’in hikmetli satırları arasına gizlenmiş olan Türk savaş sanatını da tüm sırlarıyla beraber meraklı zihinlere sunuyor.

11. yüzyılda Yusuf Hâs Hâcib tarafından kaleme alınan Kutadgu Bilig, Türk devlet ve toplum düşüncesini en açık ve sade şekilde yansıtan eserlerin ilkidir. Bu eser Türklerin ahlâk, siyaset ve hukuk anlayışlarını son derece felsefî bir derinlikle, kendine has üslubuyla anlatır. Kutadgu Bilig’de savaş, “bilgisiz ve kötülere, anlaşmak istemeyen, adaletsizlik yapan düşmanlara karşı başvurulacak son çare” olarak değerlendirilir. Yusuf Hâs Hâcib bu eserinde savaşa dair görüşlerini sunarken Türklerin savaşla olan ilişkilerinin nasıl olması gerektiğine oldukça zengin bir perspektiften bakar.

Erkan Göksu da bu 1000 yıllık eserden yola çıkarak Türk savaş düşüncesi üzerine titizlikle yaklaşıyor ve daha önce benzeri görülmemiş bir kaynak ortaya çıkartıyor. Bu eser tarih boyunca en korkulu savaşçı milletler arasında anılan Türklerin savaşa nasıl baktıklarını, savaşın öncesinde ve sonrasında önem verdiklerini, savaş sırasında nasıl davranmaları gerektiğini bilge Yusuf Hâs Hâcib’in Kutadgu Bilig’inde geçen hikmet dolu ifadelerle aktarıyor.

Türk Savaş Sanatı, ilk cümlesinden son cümlesine dek her yönüyle ilham veren bir çalışma.

Erkan Göksu’nun kaleme aldığı Türk Savaş Sanatı, toplamda 128 sayfadan oluşmakta.

‼Şimdilik kitabın çıkışına dair yapmış olduğumuz bu bilgilendirmenin ardından kitabın bir incelemesini de yapmayı çok isteriz. Sizlerden gelen kitap inceleme taleplerine olumlu yanıtlar verebilmemiz adına yayınevlerinin de elini taşın altına koyması gerekmekte. Umarız sizlerin ve bizlerin bu çağrısı doğru kişilerce dikkate alınır. Keyifli okumalar…

*Kronik Kitap tarafından yayınlanan basın bülteninden yararlanılmıştır.

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.