Türk Havacılık Tarihi’ni ele aldığımız bu serimizde ilk olarak havacılığın atağa kalktığı yıllara kadar yaşanan bireysel ilerlemeleri ele aldık. İmam Cevheri, Hezarfen Ahmet Çelebi ve Lagari Hasan Çelebi’nin uçuş deneyimi kitaptarih.com’da.

Türkler için gökyüzü arzusu ve ona duyulan özlem oldukça başkadır. Türk tarihinin ilk dönemlerinden itibaren göğe duyulan düşüncelerden bunu çıkarmak çok zor değil. Yine tarihe baktığımızda da görüyoruz ki havacılığa veya uçmaya oldukça ilgi, merak var.

Bu anlamda İmam Cevheri’nin bilinen ilk uçan Türk olduğu söylenmekte. Tarihler 1002. O yıllarda Nişabur’da bulunan İmam Cevheri, Ulu Camii’nin damına çıkmış ve kendisini oradan aşağıya bırakmıştır. Oluşturduğu düzenek kendisini taşıyamayınca İmam Cevheri yere çakılmış ve İmam Cevheri oracıkta hayatını kaybetmiştir. Eğer bunu uçmak olarak kabul ederseniz evet İmam Cevheri bilinen uçan ilk Türk diyebiliriz.

hezarfen ile ilgili görsel sonucu

İmam Cevheri’nin bu uçuş denemesini duymamış olan okuyucularımız varsa bile Hezarfen Ahmet Çelebi’nin meşhur uçuş denemesini duymayan yoktur. Hezarfen ile aynı dönemde yaşamış olan Evliya Çelebi, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuş denemesini bizlere aktarıyor. Evliya Çelebi’ye göre Galata Kulesi’nden kendini bırakan Hezarfen Ahmet Çelebi uçarak İstanbul Boğazı’nı aşmış ve karşı yakada Üsküdar’a inmiştir.

Yine aynı dönemde bir uçuş denemesi daha gerçekleşmiş, bu kez Lagari Hasan Çelebi bir deneme gerçekleştirmiştir. Lagari ise 50 okkalık barutun ivmesinden faydalanarak kendi imal ettiği roket düzeneği işe Sarayburnu’ndan havalanmış, Sinan Paşa Kasrı önünde denize inmiştir.

Bu denemeleri Sinan Paşa Kasrı’ndan seyreden padişah Sultan IV.Murad ise her iki denemeyi de akçe ve altınlarla taltif etmiş hatta Lagari Hasan Çelebi’yi günlük 70 akçelik sipahi olarak yazdırmıştır. Bir rivayete göre ise Ahmet Çelebi tehlikeli biri olarak görüldüğünden Cezayir’e sürülmüştür.

Böylece ilk aşamada Türk tarihinde havacılık deneyimi yaşayan önemli isimlerinden bahsettiğimiz yazımızın sonuna geldik. Serimize devam edeceğiz. Takipte kalın…

Bizi Sosyal Medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın;

Facebook; https://www.facebook.com/KitapTarihCom

Twitter; https://twitter.com/KitapTarihCom

Instagram; https://www.instagram.com/kitaptarihcom

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.