TTK Anadolu Kadınları (Bacıyan-ı Rum Nedir?) Sempozyumu

Türk Tarih Kurumu tarafından düzenlenecek sempozyum nerede ve ne zaman? Bacıyan-ı Rum Nedir? Detaylar kitaptarih.com’da.

Türk Tarih Kurumu ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, dünyanın ilk kadın teşkilatlanması olan Bacıyan-ı Rum için gerçekleştirilecek anma etkinlikleri kapsamında uluslararası bir sempozyum düzenleyecek. 60 katılımcının davet edildiği sempozyum 21-23 Şubat tarihleri arasında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde düzenlenecek. Sempozyum daha sonra kitaplaştırılacak.

Bacıyan-ı Rum Nedir?

Bacıyan-ı Rum Anadolu Kadınları Birliği anlamı taşımaktadır. Bacı” kelime anlamı olarak bildiğimiz üzere abla ve kız kardeş anlamına gelir. “Rum” kelimesi ise Anadolu coğrafyasını ifade etmekte kullanılmaktadır.

Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı tarafından kurulmuş olan teşkilatlanma, dünyanın ilk kadın teşkilatlanması olup, ekonomik ve sosyal hayatta önemli yer tutmuştur. Bu yapı gerektiğinde harp yıllarında düşmana karşı cephe gerisinde faaliyette bulunmuş, önemli işler çıkarmıştır. Kültürel bir kalkınmaya hizmet etmekle de kalmayıp, Türklüğün ve İslam’ın yayılmasında da önemli rol oynamışlardır.

TTK