11 yıldır devam eden kazı çalışmaları Karadeniz tarihine ışık tutuyor.

Zonguldak‘ın Çaycuma ilçesi Filyos beldesinde yer alan Tieion Antik Kenti‘nde elde edilen bulgular sadece Zonguldak için değil Karadeniz için de önemli bilgiler taşıyor. 1 yıl önce başlayan kazı çalışmalarının bu yılki bölümü an itibariyle tamamlandı.

Tieion, “Tios” adlı bir rahibin önderliğindeki Miletos kolonisi tarafından kurulmuştur. Roma tarafından yıkılıp yağmalanmış, daha sonra tekrar şekil almıştır. Sonraki dönemlerde de ticaret ve balıkçılık bölgesi olarak varlık göstermiştir.

Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Tieion Antik Kenti Kazı Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım elde edilen bulguların sergilenmek için projelendirildiğini ve burasının Karadeniz’de kurulan ilk antik kent olduğunu aktardı. “İlk çalışmalar kentte ‘Yukarı Şehir’ olarak adlandırılan Akropolis’te başladı. Yaklaşık 11 yıl boyunca süren çalışmalarda özellikle bu bölgeye ağırlık verildi. Bunun nedeni de Karadeniz’de kurulan ilk antik kent olma özelliğidir. Karadeniz’de yapılan antik kazılarda MÖ 7. yüzyıla tarihlendirilirken burası MÖ 6. yüzyılda kurulmuş bir yerleşim yeri. Bu bölgede de ilk yerleşim yeri Akropol dediğimiz alan olduğu için çalışmalar burada yoğunlaştırıldı. Bu alanda günümüzden 3 bin yıl öncesine inen yerleşim yerlerinin ortaya çıkartılmasıyla yaptığımız çalışmayı sonlandırıp diğer noktalarda çalışmaları sürdürüyoruz. Buradaki çalışmalar bilimsel anlamda bizim açımızdan önemliydi. Karadeniz’de ilk defa modern yerleşim yerinin altında kalmayan tek antik kent kazısının gerçekleştirilmesi çok önemliydi. Karadeniz’de günümüzde birçok antik kent modern yerleşim yerlerinin altında kalmış. Karadeniz’de günümüzde birçok antik kent modern yerleşim yerlerinin altında kalmış. Bundan dolayı çok fazla arkeolojik miras yani antik çağa tarihlendirilen antik miras yok. Bu açıdan Filyos özgün bir ören yeri.” sözlerini ekledi.

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.