TDV İslâm Ansiklopedisi Hakkında

“TDV İslâm Ansiklopedisi” veya “DİA” olarak anılan bu eser dijital ortamda ve herkesin ulaşabileceği bir kaynak niteliğinde.

1983 yılında hazırlık çalışmalarına başlanmış olup tamamen telif bir eserdir. İslâmi ilimler, İslâm ülkeleri tarihi, kültür ve medeniyeti gibi konuları içerisinde barındıran eser, aynı zamanda Türk- İslâm tarihi için de önemli bir kaynak durumundadır.

Yaklaşık 500 adet temel kaynaktan yararlanılarak hazırlanan madde listesi, 15.226 maddeden oluşmaktadır. Bu rakam alt maddelerin de eklenmesiyle 16.855‘ e çıkar. Ansiklopedik mahiyette olup, ilgili konularda eserler veren önemli ilim adamlarının yazılarını barındıran eser; devletleri, yöneticileri, tarihi olayları, şehirleri, müesseseleri, dinleri konu edinir. A’ dan Z’ ye barındırdığı zengin içeriğiyle önemli bir eser diyebiliriz.

Doğru bilgiye olan ihtiyacın karşılanması amacıyla 1983 yılında başlanan ve son cildinin bitmesiyle 2013 yılında tamamlanan eser, 44 ciltten oluşmaktadır. 2000‘ i aşkın yazarın kaleme aldığı 16.855 maddelik dev ansiklopedi araştırma yapmak isteyenlerin başvurabileceği ciddi ve kapsamlı bir nitelikte olup, tamamı www.islamansiklopedisi.info

internet sitesinde bulunmaktadır.