Tarihin En Büyük Güneş Tutulması

Güneş tutulması oldukça etkileyici bir gök olayı. 21 Ağustos 2017 yani yarın da Dünya bir Güneş tutulmasına şahitlik edecek. Peki nereden izlenebilecek?

Güneş tutulmasını kısaca tanımlayacak olursak Ay’ın Dünya ve Güneş arasına girerek Güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasını engellemesidir. Yörünge düzlemi Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakıştığı durumlarda tutulma gerçekleşir. Ancak Güneş tutulmasının da tam, halkalı, hibrit ve parçalı olmak üzere 4 farklı çeşidi vardır. 2017 yılında ilk Güneş tutulması 26 Şubat’ta gerçekleşmişti. Bu tutulma halkalı bir Güneş tutulmasıydı.

Hala daha tarihin en büyük Güneş tutulmasına değinmedik. Çünkü tarihin en büyük Güneş tutulması 21 Ağustos 2017 tarihinde yani yarın gerçekleşecek. Bilim insanlarının “tarihin en büyük güneş tutulması” olarak tanımladığı tutulma Kuzey Amerika’dan izlenebilecek. Milyonlarca kişinin takip etmesi beklenen tutulma Oregon ve  Güney Karolina eyaletleri arasında tam tutulma şeklinde görünecek.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA da Güneş tutulması için hazırlıklarını tamamladı. Nasa’nın canlı yayın yapacağı internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yerel saatle 10:15’te başlayacak tutulma tam tamına 90 dakika sürecek. Türkiye’den görünemeyecek olan tutulmayı izlemek için Nasa’nın hazırlamış olduğu internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ülkemizde izlenebilecek olan ilk Güneş tutulması ise 21 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşecek.