Tarihimiz ve Biz – İlber Ortaylı

Tarih yapan milletlerden biri olarak biz Türkler tarih bilincine ne derece sahibiz? Bugün, İlber Ortaylı‘nın kaleme aldığı ve Timaş Yayınları‘ndan yayınlanan Tarihimiz ve Biz isimli kitabı inceledik.

Tarih dediğimiz kavram bir kavim, bir topluluk ve bir millet için ortak bir zaman dilimini işaret etmektedir. Son yüzyılda gelişen olaylar gösteriyor ki kimlik bilincine sahip olabilmek için tarihimizi iyi bilmemiz gerekiyor. Hepsinden önce dünyada var olabilmek için kendini bilmen ve bunu dünyaya göstermen gerekiyor.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında olduğu gibi varlığımızı olabildiğince geçmişe dayandırmak bir yükümlülüktür. Zira ortaya konması gereken bir millet karamı ve bu kavramın tarihi gerçekliğini söz konusuydu. Ortak tarih bilinci oluşturmanın ilk adımıydı bu.

Prof. Dr. İlber Ortaylı da Tarihimiz ve Biz adlı kitabında tarih bilinci ve tarihçilik üzerinde duruyor. Bu konular siyasi veya askeri tarih kadar ilgi çekici olmasa da okunması ve hakkında düşünce sahibi olunulması gereken konular. Yine de Prof. Dr. İlber Ortaylı sadece bununla kalmıyor, Anadolu ve Balkanlar’da Osmanlılar, Batılılaşma, fikir akımları ve daha bir çok konuya değiniyor. Konular birbiriyle bağlantısız olsa da her bir bölümde önemli noktalar ele alınmış durumda. Bu da eseri kıymetli kılmakta.

Tarihe gönül vermiş, okumayı seven herkesin okuması gereken bir eser. Tarih ile ilgilenmeye başlayacaklar için ise tam bir başlangıç kitabı diyebilirim. Kısa ve öz şekilde ele alınan başlıklar, konu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Özellikle Prof. Dr. İlber Ortaylı‘nın tarihçilik konusundaki görüşleri ilginizi çekecektir. Çünkü bir çok konuya hakim ve bir çok konuda eserler vermiş, ülkemizin en önemli tarihçileri arasına girmiştir. Böylesi önemli meseleleri bir de Prof. Dr. İlber Ortaylı‘dan okumak en iyisi olacaktır.

Biz ilk baskısı Haziran 2008’de yapılan eserin Mart 2017’de yayınlanan 13.baskısını inceledik. 222 sayfadan oluşan kitapta az da olsa görsel malzemeler bulunmakta.

Bugün incelemiş olduğumuz Tarihimiz ve Biz adlı eser için, yine bir başucu kitabı ve tarihe gönül veren herkesin okuması gereken bir kitap diyebilirim.