Tarih kitap önerilerimizde Selçuklular’dan sonra şimdi sıra Osmanlı Devleti’nde. Osmanlı Tarihi Kitap Önerileri kitaptarih.com’da.

Tarih denilince aklımıza ilk gelen isimlerden biri olan Halil İnalcık’ın Devlet-i Aliyye serisi ile kitap önerilerimize başlayabiliriz. Türkiye İş Bankası Yayınları’ndan baskısı yapılan bu eser, yaklaşık yarım asırlık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkmakta ve Osmanlı Tarihi’ne kaynaklık etmekte.

İSAM tarafından baskısı yapılan Osmanlı Sultanları isimli kitap serisi, Feridun Emecen ve değerli hocam Abdülkadir Özcan’ın kaleminden çıkmış olup, Osmanlı tarihi ve sultanlarını anlatan önemli bir eser niteliği taşımaktadır.

Tarih alanında çıkardığı önemli eserlerle bilinen Türk Tarih Kurumu’nun Osmanlı Tarihi isimli uzun serisi de başvurulabilecek önemli kaynak eserlerden birisidir. İçeriğinde bazı eski bilgiler de bulunmakla birlikte halihazırda her tarih meraklısının incelemesi gereken bir eser.

Erhan Afyoncu’nun kaleme aldığı Herkes İçin Kısa Osmanlı Tarihi adlı eser Yeditepe Yayınevi tarafından çıkmış olup başvurabileceğiniz genel bir Osmanlı Tarihi kitabı olarak öne çıkmakta.

Osmanlı Tarihi denilince akla gelen ilk yabancı isim Joseph V. Hammer’dan başkası olmasa gerek. Hammer’ın 10 ciltlik Büyük Osmanlı Tarihi adlı eseri bu anlamda önemli bir kaynak olma özelliği taşımaktadır.

Bir başka yabancı yazar Nicolae Yorga da Osmanlı Tarihi üzerine bir çalışma yürütmüş ve 5 ciltten oluşan bir Osmanlı Tarihi ortaya koymuştur.

Johann Wilhelm Zinkeisen de Osmanlı İmparatorluğu Tarihi adlı çalışmasıyla, Osmanlı Devleti üzerine çalışan yabancı yazarlar arasındaki yerini alıyor.

Bahsettiğimiz eserlerin kimi çok önceden kaleme alınmış, üzerinden yıllar geçtiği nedeniyle barındırdığı bilgilerin güncellenmesi gerekse de bu eserler Osmanlı Tarihi çalışacak tarihçi adaylarının veya tarih meraklılarının başvurması gereken önemli eserler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlara ek olarak konulara, yıllara, sistemlere, hükümdarlara göre ele alınan eserler de yok değil. Onlar da bir başka Tarih Kitap Önerileri yazısının konusu olsun diyelim.

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.