Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid’in, Amerika Kongre Kütüphanesi’ne kitap hediye ettiğini biliyor muydunuz? İşte o kitaplar şimdi dijital olarak ücretsiz bir şekilde erişime açıldı.

Sultan Abdülhamid’in kitaplarla ilgilendiği bilinen bir durumdur. Tarihten coğrafyaya, islami ilimlerden edebiyata yüzlerce kitabı Yıldız Sarayı’nda bulunan kütüphanesinde tutuyordu. Bu kitaplardan bir kısmını ise 1884 yılında ABD Kongre Kütüphanesi’ne hediye etmiştir. Kongre Kütüphanesi ise yakın zamanda bu kitapların bir kısmını dijital ortama aktarmış ve ücretsiz erişim hizmeti sunmuştur.

Muhtasar Tarih-i Umumi, Solakzade Tarihi, Topçuluk Fenni Hulasası, Trabzon Tarihi gibi askeri, coğrafi ve tarihi toplam 323 kitaba erişim sağlamanız mümkün. Şunu belirtmeliyiz ki bilmeyen okurlarımız için söylüyoruz; kitaplardan faydalanabilmeniz adına Osmanlı Türkçesi bilmeniz gerekiyor.

Peki bu kitaplara nereden ulaşabilirsiniz?

Sultan II. Abdülhamid tarafından ABD Kongre Kütüphanesi’ne hediye edilen bu kitaplara, resmi internet sitesi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Biz sizler için aşağıya ilgili linki bırakıyoruz;

https://bit.ly/30TRVmM

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.