Şubat Neden 28 Çeker?

Hep merak etmişizdir Şubat ayının neden 28 gün olduğunu. İşte Şubat ayının 28 günden oluşmasının tarihi nedeni. Artık Yıl, Sene-i Kebise ve daha fazlası…

Tarih öğrencisi veya tarih meraklısı biriyseniz İznik Konsili’ni duymuş olmalısınız. Bu konsilde alınan karara göre Jülyen Takvimi‘nde dörde bölünen bütün seneler artık yıl olarak kabul ediliyordu. Bu takvime göre ise 365 günden oluşan 1 yıl, 30 veya 31 günden oluşan 12 aya bölünmüştü. Bu aylar bizim daha çok İngilizce’den tanıdık olduğumuz January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November ve December’dan oluşuyordu.

July ve August ayları ise adlarını İmparator Julius Ceasar ve ardından İmparator olan Augustos‘tan alıyordu. Julius ve Augustos Şubat ayından birer gün alarak kendi isimlerini verdikleri aylara eklemişlerdir. Böylece Temmuz ve Ağustos ayları 31 gün olurken Şubat ayı 28 gün olarak kalmıştır.

Ancak 1 yılda 6 saat olan bu fark 4 yılda bir gün olduğu için, bu fazla bir gün Şubat ayına eklenmiş ve böylece Şubat ayı 4 yılda bir 29 gün olmuştur. Bu yıla artık yıl veya eski deyimle sene-i kebise denmiştir.

Şubat ayının neden 28 gün olduğuna açıklık getirmiş olduk. Siz de bağlantıları tıklayarak bu yazıyı paylaşabilirsiniz.


Kaynak

Başar, Fahameddin, Popüler Tarih, 2006, syf.44.