Osmanlı İmparatorluğu’nun paylaşılması girişiminde önemli gizli antlaşmalardan biri de St. Jean de Maurienne Antlaşmasıdır. İşte St. Jean de Maurienne Antlaşması hakkında önemli detaylar.

Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanması ve pay edilmesi hususunda imzalanan bazı gizli antlaşmalar olduğunu daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik. Bunlardan bir tanesi de St. Jean de Maurienne Antlaşmasıdır.

St. Jean de Maurienne Antlaşması’na Giden Yol

Ondan önce görüşülen ve imzalanan antlaşmalarda daha çok İngiltere ve Fransa’nın alacağı paylar masaya yatırılmış ve bu paylar açığa kavuşturulmuştur. Ancak Osmanlı İmparatorluğu topraklarından pay koparmaya çalışan devletler İngiltere ve Fransa’dan da ibaret değildi.

Bahsettiğimiz daha önceki antlaşmalarda adından dahi söz edilmeyen İtalya bu noktada devreye girmekte. Gelişen olayları takip eden İtalya, kendine düşen pay ile ilgilenmeye başlamakta. Çünkü İtalya’dan gizlenen Osmanlı İmparatorluğu’nu paylaşma antlaşmaları artık açığa çıkmış, bunu gören İtalya, Fransa ve İngiltere’ye karşı tavır almıştı.

St. Jean de Maurienne Antlaşması’nda İtalyanlara Vadedilen Topraklar

Bu nedenle İtalyanların savaşa odaklanmasını sağlamak amacıyla İngiltere ve Fransa, İtalyanların Anadolu’daki paylarını görüşmek amacıyla St. Jean de Maurienne tren istasyonunda bulunan bir vagonda görüştüler. Antlaşma neticesinde İtalya, daha önce İtilaf devletlerinin imzalamış olduğu gizli antlaşmaları tanıdığını kabul etti. Buna karşılık ise İtalyanlara Anadolu topraklarından Antalya ve İzmir taahhüt edildi.

Nitekim Osmanlı İmparatorluğu topraklarının pay edilmesini amaçlayan St. Jean de Maurienne Antlaşması da diğer antlaşmalar gibi hayata geçirilemedi.

Gizli Antlaşmalar: 1915 İSTANBUL ANTLAŞMASI

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.