Sipahi Kitap İncelemesi

Yaşar Metin Aksoy’un Kronik Kitap’tan basılan SİPAHİ isimli kitabının incelemesi ve Varat Türküsü yazımızda.

Kronik Kitap tarafından basılan “SİPAHİ”, Yaşar Metin Aksoy’un kaleminden çıkan ilk tarih romanıdır. Akıcı bir dil ve mükemmel bir tasvirle yazılmış olan kitap ne çabuk bitti anlayamıyorsunuz. Romanın konusunda Osmanlı Devleti’nin en önemli askeri yapılanması olan Tımarlı Sipahiler anlatılmaktadır. Romanın ana karakteri olan Sipahi Beyi Süleyman’ın çevresinde gelişen olaylar kaleme alınmıştır. Onun gençlik yıllarında yaşadığı aşk ve akabinde gelişen maceralı hayatı Cezayir macerası ve dönüş yolunda yaşadıkları.

Kitabın arka planında işlenen konu ise Varvarlı Ali Paşa’nın isyanı. Ayrıca sonrası gelişen olaylar çok güzel bir şekilde işlenip okuyucuya sunulmuştur. Terekeci Ahmet Paşa’nın yaptığı oyunlar sonucunda işlerin karışması ve Anadolu’nun kaynaması anlatılmıştır. Okuyucuyu sıkmadan seri bir anlatımla adeta o dönemde yaşıyor hissi uyandırıyordu. Roman’ın büyük bir kısmı Tokat-Amasya havalisinde geçmektedir. Ayrıca yazar eserde Bağdat, Revan ve Eflak taraflarında yapılan savaşlardan kesitler sunmuştur. Süleyman’ın hayatından geçmiş dönemleri hakkında kesitler vermiştir. Onun nasıl bir asker olduğunu geçmiş yaşantısında hayatın onu nasıl sert bir adam yaptığını yazar kitapta işlemiştir.

Ayrıca Yazarın biyografisinde yazanlardan yola çıkarak Okçuluk hakkındaki maharetini kitapta görmüş oluyoruz. Anlatılan Sipahi tasvirlerinde, eğitimlerinde bahsi geçen ok, yay ve at sürme meselelerinde ne kadar bilgili olduğu romanın içine yansımıştır. Sipahi Beyi Süleyman’ın yoldaşları, Dursun, Seyfettin, Tokatlı ve Çoban Mahmut olmak üzere daha birçok kişiyi bizler ile tanıştıran yazara teşekkür ederiz. Kalemi daima böyle güzel romanlar yazsın. Yazarın romana başlar iken yazdığı Varat Türküsü‘nü biz de bitişe koyalım dedik.

Varat Türküsü

Şu Varat’ın taşına, bakmaz gözüm yaşına

İki de kafir yüzünden neler geldi başına

Haydi de Süleyman Ağam

Haydi de Süleyman Ağam

 

Kul Ehline kandılar, çifte ferman yazdılar

Ramazan’la Osman’ı da Baş Kapı’da astılar

Haydi de Süleyman Ağam

Haydi de Süleyman Ağam

 

Macar eli dedikleri, dört tarafı düşman dolu

Nasıl etsek benim Ağam kesmişler sağı solu

Haydi de Süleyman Ağam

Haydi de Süleyman Ağam