Savaşı Kim Kazanır?

Bir savaşı kim kazanır? Zaferin şifreleri nelerdir?

Sun Tzu ya da diğer bir deyişle Sun Zi tarafından yazılmış olan bu eser, insanlık tarihinin en eski ve üzerine en çok tartışma yapılmış eseri olarak karşımıza çıkmakta. Bu yazının bir inceleme yazısı olmamasından dolayı kitap hakkında daha fazla bilgi vermeden konunun özüne geçmek istiyorum ve soruyorum; “Savaşı kim kazanır?”.

En iyi askeri stratejinin “taktik saldırı” olduğunu vurgulayan Sun Zi ayrıca askerlikten gerçekten anlayan birisinin savaşmadan da düşman askerine baş eğdirebileceğini belirtir. Aslında istenilen mükemmel zaferin de şifresi burada yatmaktadır. Ordu ne zayiat verir, ne de mühimmat kaybeder. Başarı ve zafer tam anlamıyla budur.

savaş sanatı ile ilgili görsel sonucuSavaşı kimin kazanacağı sorusuna gelecek olursak, Sun Zi beş önemli noktaya dikkat çekiyor. Ona göre savaşabileceğini yada savaşamayacağını bilen kazanır. İkinci olarak ise sayısal farkı değerlendirebilen kazanır. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz ki sayısal olarak üstün olan orduların savaştan kesin galip ayrılacağı gibi bir görüş doğru değildir. Zira Türk tarihine baktığımız zaman sayıca az olan Türk ordularının kalabalık düşman kuvvetlerine karşı başarılar elde ettiklerini görmekteyiz. Ayrıca Sun Zi astı ve üstü tek yürek olanların da kazananlardan olacağını belirterek, savaş meydanında ortak duyguların hissedilebilir olmasına dikkat çekmiştir. Savaş halinin gerektirdiği hazırlık aşamalarını tamamlayan ve hazırlıksız olan orduyu bekleyenlerin de kazananlardan olacağını aktaran Sun Zi, aslında burada sabırlı olmaya ve temkinli davranmaya da işaret etmiş durumda. Son olarak yetenekli komutanına hükümdarı karışmayan orduların da kazananlardan olacağı Sun Zi tarafından bizlere belirtilmekte. Bakıldığı zaman bu koşullardan kimi bulunduğumuz çağın savaş stratejilerine aykırı olsa da çoğu günümüzde bile halâ geçerliliğini koruyan koşullardır. İşte bu beş önemli nokta Sun Zi’ye göre kimin kazanacağını bilmenin yoludur.

Bu ve bunun gibi tespitleri ile klasikleşen Savaş Sanatı, tarih meraklılarının okuması gereken önemli bir eser. Yazıldığı yıl itibariyle eski bir eser olsa da barındırdığı tespitler ile günümüz de dahi aydınlatmayı başaran eserlerden biri olarak karşınızda Savaş Sanatı.