Sahte Ricat, daha bilinen isimleriyle Hilal Taktiği, Kurt Oyunu veya Turan Taktiği nedir? Nasıl uygulanır? Sahte Ricat hakkında çok şey öğreneceksiniz.

Türk tarihine baktığımız zaman savaşların eksik olmadığını görürüz. Bu savaşlarda Türklerin galibiyete uzanmasını sağlayacak bazı unsurlar mevcut olmuştur. Bunlardan sadece bir tanesi, Türklerin savaş sahasında kullandıkları savaş hileleri veya savaş taktikleridir. Sahte Ricat için de geçmişte Türk ordularının en çok kullandığı savaş taktiği veya savaş hilesi de diyebiliriz.

Genel olarak bakacak olursak işleyiş şu şekilde gerçekleşir. Türkler savaşın gerçekleşeceği bölgeye yakın bulunan tepelere yerleşirler. Böylece alana hakim olmayı amaçlayan Türk orduları mücadeleye avantajlı bir şekilde başlarlar. Taktiği uygulamaya koymak için ilk hamle Türk orduları tarafından gelir ve az sayıda askerden oluşan bir birlik düşman üzerine gönderilir. Düşman üzerine gönderilen birlik aniden, bozguna uğramış gibi geri çekilmeye başlar. Bunu gören düşman kuvvetleri taktiği uygulamaya koyan Türk birliğinin peşine takılır. Türk birliğinin izini süren düşman kuvvetleri artık kendi merkez karargahından uzaklaşmıştır. Bu durumda daha önceden tepelere yerleşen Türkler tarafından pusuya düşürülür ve çembere alınır. Çembere alınan düşman kuvvetlerinin oradan kurtulması oldukça güç olur.. Sonuç itibariyle taktik uygulanır ve düşman kuvvetleri oracıkta imha edilir.

Hilal taktiği, kurt oyunu veya turan taktiği de denilen Sahte Ricat, Türklere has bir taktik olarak kabul edilir. Çünkü Dünya üzerinde bu taktiğin daha iyi bir uygulayıcısı yoktur. Bu taktiğin uygulanmasında ve başarılı olmasında şüphesiz olarak sürat ve çeviklik önemlidir. Bu etmen ise atlar tarafından sağlanmaktaydı.

Böylece Türklerin savaş meydanlarında uygulamış oldukları savaş taktiklerinden sadece bir tanesi olan Sahte Ricat‘ı işlemiş olduk.


Kaynak:

• Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu “Türk Milli Kültürü

• Doç. Dr. Muharrem Kesik “At Üstünde Selçuklular”

Doç. Dr. Erkan Göksu “Türkiye Selçuklularında Ordu”

 

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.