Predestination Film Analizi

Spierig kardeşlerin yönetmenliğini üstlendiği Predestination filminin analiz ve eleştirisi.

Yönetmenliğini Michael Spierig ve Peter Spierig kardeşlerin üstlendiği film, Ethan Hawke ve Sarah Snook‘un takdir edilesi oyunculuğu ile bütünlük kazanıyor. Birçok filmde görülen “zaman” kavramı bu filmde farklı bir bakış açısından ve geniş bir paradoks ile anlatılıyor. Bu paradoks dede paradoksu olayı olarak biliniyor ve bu paradoksun geniş bir şekilde anlatılması filmin kalitesini artırmaya yetiyor. Hikaye, kurgu ve yapı olarak sinema dünyasında önemli yeri ola filmlerle (örneğin The Prestige filmi) benzerlik göstermekte. Bu açıdan bakacak olursak Predestination türünün güncel örneklerinden biri. Film, Robert Anson Heinlen’in “All You Zombies” eserinden uyarlanmış. Kitaptaki karmaşa filmde birebir anlatılmaya çalışılmış ve bu anlatım eş zamanlı hamlelerle izleyicinin dikkatini filme çekmeyi başarmış. Filme bakacak olursak hikaye ve paradoks bilim kurgu tarzında çekilen bir film için oldukça uygun ve izleyicinin algısını etkileyecek cinsten. Ancak filmin uyarlandığı kitap hakkında da bilgisi olan izleyicilere göre anlatılan paradoks filmin sinemasal anlamda vasat sayılabilecek eksiklerini hikaye ile yükseltmek amaçlı.

Aksiyon unsuru filme farklı bir hava katarken zaman yolculuğu üzerine kurulmuş çoğu filmden farklı gelişen olaylar izleyicilerin ilgisini tek bir yöne, olayların üzerindeki sorgulayıcı şifrelere çekmeye yönelik. Filmin en dikkat çekici unsuru “kafa karıştırıcı bir hikayesinin” olması. Bu kafa karıştırıcılık filmin birinci yarısı ile ikinci yarısı arasında fark yaratmayı ve filmde farklı bir atmosfer oluşmasını sağlamış. Filmin konusunu içerisinde düşünce deneyleri ve paradokslar mevcut olduğundan anlatmak zor ancak özetlersek bir ajanın zaman makinesi ile kısır döngü içine girmesi ve bu olgu etrafında gelişen paradoks diyebiliriz. Bu paradoksla izleyicilerin her izlediğinde farklı bir detay bulması filmin kalitesini ve farkını ortaya koymuş. Filmde sürekli standart olgular eleştirilirken, diğer yandan filmin genel seyri bir mücadeleyi ve iyi-kötü çatışmasını anlatır nitelikte.

Filmin türüne bakarak inceleme yapacak olursak kader algısını başarı ile anlattığı, hatta taşları yerinden oynatarak izleyenlerin kafasında farklı bir geçiş olgusu oluşturduğu aşikâr. Ancak film kurgulandığı eser ile karşılaştırıldığında inandırıcılık sağlıyor mu tartışılır. Sadece filme bakacak olursak eserinden bağımsız olarak bilim kurgu filmlerinden hoşlananlar için kesinlikle izlemeye değecek bir film.

Sizin İçin Önerilen

The Revenant Film Eleştirisi

Yönetmenliğini Alejandro Gonzalez İnarritu’nun yaptığı ve başrolü Leonardo Dicaprio’ya ait olan The Revenant,  filmin başından bitimine kadar izleyiciye mükemmel bir görsel şölen sunuyor.