Peçevi Tarihi ile tanınan Peçevi İbrahim Efendi Kimdir? Peçevi İbrahim Efendi’nin hayatı ve Peçevi Tarihi Hakkındaki Yazımızı Kaçırmayın!

1574 yılında Macaristan’a bağlı Pécs şehrinde doğan İbrahim Efendi, bundan dolayıdır ki Peçevi, Peçuylu veya Peçûyi olarak tanınmaktadır.

Hayatına dair bilgileri daha çok kendi eserinden edindiğimiz Peçevi İbrahim Efendi, ailesinin Alaybeyoğulları olarak anıldığını aktarmaktadır.

Pécs, Bosna ve Budin’de eğitim gören İbrahim Efendi, Habsburglar ile uzun süren savaşlar döneminde orduya katılmış ve bu süreçte Lala Mehmet Paşa’nın hizmetinde bulunmuştur. Lala Mehmet Paşa’nın serdar olması ile birlikte onun telhislerini ulaştırmak amacıyla ilk kez 1603 yılında İstanbul’a gelmiştir.

1606 yılında Lala Mehmet Paşa’nın ölümü ardından da resmi görevlerine devam eden İbrahim Efendi, Pécs’te bulunan evinin yanması üzerine memleketine geri dönmüş ve bir müddet orada yaşamıştır.

Daha sonra Diyarbakır, Rakka, Mardin, Tokat, İstolni Belgrad, Bosna ve Temeşvar’da çeşitli görevlerde bulunmuş, hayatının son yıllarını Budin ve Pécs’te eserini yazmakla geçirmiştir. Eserinin bir bölümünde 1649 senesinde kendisinde merhum olarak anılmış olması onun 1649 yılında evvel vefat etmiş olabileceği görüşünü güçlendirmektedir. Zira ölüm tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Peçevi İbrahim Efendi, yazımıza da konu olan tarihiyle tanınmıştır. Literatürde Peçevi Tarihi olarak anılan eseri için özellikle bir eser belirtmemiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın cülûsundan başlayan Peçevi Tarihi, IV.Murad’ın vefatına kadar yaşanan olayları konu edinen bir eser olarak karşımıza çıkmakta. Kanuni Sultan Süleyman’dan IV.Murad’ın vefatına kadar tüm padişahlar hakkında bilgiler bulabileceğinizi de belirtelim. Bunun dışında küçük hikayeler, kısa anekdotlara da yer verilen eser yazılırken Macar kaynaklarından da yararlanılmıştır.

İlk baskısı Tarih-i Peçevi olarak yapılan eserin birden fazla nüshası olduğunu da aktaralım.

SULTAN IV. MURAD NASIL VEFAT ETTİ?

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.