Osmanlı saray mutfağından muhallebi tarifi. Orijinal ve sadeleştirilmiş metinleri ile Osmanlı sarayından muhallebi tarifi.

Osmanlı saray mutfağı, birbirinden çeşitli ve birbirinden leziz yemekleri ile ününü yaymıştır. Sadece yemekleri ile de değil, aynı zamanda Osmanlı saray mutfağının tatlıları da oldukça meşhurdur. İşte o tatlılardan olan muhallebi tatlısının nasıl yapılması gerektiğini anlatan Osmanlı saray mutfağı tarifi.

“Bir nuki birinc unı, bir nuki şeker beraber ola, evvel çiğ taze südı kaynadalar bişüreler, indireler, sovuyıcağına yakın birinc ununı katalar, ne iken turu ola ne iken sovuk ola, ocağa koyalar bişüreler, koyu olursa dahi süd koyalar, sovuk olursa dahi birinc unı koyalar, gereği gibi bişüreler, karışdırı karışdırı ta bişince karışdıralar yumuşak od üzerinde, kazanın dahi yenmeye bişüb temam olduğunleyn tuzını koyalar, ne artuk ne eksik ola, bir mikdar tatlı sayağı koyalar bilece kaynıya, ineceğine yakın şekerini katalar, dadın göreler ve bir mikdar elenmiş şeker unı koyalar, indüreler, indirdüğinleyn bir mikdar tatlu sayağı koyalar üstüne, andan sonra sahanlara kotaralar, elle üstüne gülab saçalar, üstüne ol mezkur şeker unı ekeler, yiyeler.”

osmanlı saray mutfağı minyatür ile ilgili görsel sonucu

Sadeleştirilmiş metin;

Sütü hafifçe ısıtın, nişastayı tencereye koyun, ılık sütü üzerine boşaltın. Ateşin üstüne tencereyi oturtup sürekli karıştırın. Koyulaşmaya yakın biraz tuz, sonra da yağ ve şekeri ilave edin ve ateşten hemen alın. Kaselere boşaltın üstüne gülsuyu ve tarçın serpin.

Daha fazlası için;

Yapı Kredi Yayınları tarafından baskısı yapılan “Sultan Sofraları-15. ve 16. Yüzyılda Osmanlı Saray Mutfağı” isimli kitabı inceleyebilirsiniz.

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.