Osmanlı Devleti’nin Kısa Sosyal Tarihi isimli kitap, 2019 yılı Mayıs ayında Timaş Yayınları tarafından okurlara sunuldu.

Editörlüğünü Zeynep Berktaş ve Kaan Durulkan’ın yaptığı Osmanlı Devleti’nin Kısa Sosyal Tarihi, yakın zamanda kaybettiğimiz Kemal H. Karpat hocamızın vefatından kısa bir süre sonra piyasaya çıktı. Karpat henüz hayattayken arşivini düzenlediği sıralardan yayınevine göndermiş olduğu metinlerden oluşan bu eserde, kendisine has bir üslup ile sosyo-politik, ekonomik ve askeri yapılanmaların ele alındığını belirtebiliriz. Bu vesile ile bir kez daha Karpat’ı rahmet ile yad edelim.

Kitabın İçeriği

Kitap toplamda 6 bölümden oluşmaktadır. Osmanlı toplumunun yapılarının ve klasik toplumsal düzenin çöküşü üzerinde durulduğunu belirtebiliriz. Son dönemlerle birlikte gerçekleşen yenileşme çabaları da kitapta kendine yer bulmuş durumdadır. Bunların yanı sıra nüfus ve yerleşim modelleri de kısa bir şekilde ele alınmaktadır. Özellikle Osmanlı kentlerine dair yapılan tespitler dikkat çekmektedir.

Öne Çıkanlar

Öncelikle kitabı elinize alır almaz dikkatinizi çeken şey, yer alan tablolar olacaktır. Oldukça detaylı bilgiler içeren tabloların sayısının fazla olduğunu söyleyebilirim. Bunlar arasından en çok ilginizi çekebilecek olanlar ise şehirlerin nüfuslarında yaşanan değişiklikleri gösteren tablolar olacaktır. Ayrıca belirtmemiz gerekirse kitabın içerisinde dipnotlar verilmiş ve bu durum gayet faydalı olmuştur. Okuduğunuz bilginin veya bir verinin nereden edinildiğini direkt olarak sayfanın altında görebilmenin okurlar açısından önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum.

Artıları ve Eksileri Neler?

Kitap hakkında ilk aşamada negatif yorum getirebileceğim tek nokta kitap içerisinde görsel materyalin olmayışıdır. Bu şahsi bir görüş olmakla birlikte kitap içerisinde yer alan görsel malzemelerin okurlarda merak uyandırdığını düşünüyorum. Ayrıca metinlerin yoruculuğu da bu görseller sayesinde bir miktar da olsa azalmaktadır.

Buna ek olarak sayfa altlarında dipnotlar verilmesi, kaynakça ve indekse sahip olması da bir okur olarak artı olarak görülebilecek faktörlerdir. Çünkü piyasaya çıkan kitaplarda özellikle son zamanlarda bu faktörlerin göz ardı edildiğine şahitlik etmekteyiz. Son derece önemli olan bu unsurlar bilginin kaynağını keşfetmek isteyen gerçek okurlar açısından oldukça önemli nüanslardır. Bu nüanslar Osmanlı Devleti’nin Kısa Sosyal Tarihi isimli kitapta göz ardı edilmemiştir.

Netice olarak Karpat hocamızın değerli birikimlerine bu kitap vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz konu başlıklarına ilgisi olan her okurun merakını giderecek bir eser olduğunu söyleyebilirim.

YouTube kanalımıza göz attınız mı?

Kategori:

Etiketler:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.