Harp tarihçileri buraya! Editörlüğünü Gültekin Yıldız‘ın yaptığı ve Timaş Yayınları‘ndan yayınlanan Osmanlı Askeri Tarihi adlı eseri inceledik.

Osmanlı Devleti denilince sultanlar, komutanlar ve savaşlar aklımıza gelir. Onlarca savaş hakkında bilgimiz, onlarca komutan hakkında düşüncemiz vardır. Bunun olması gayet normal çünkü gerek lise, gerekse üniversite(tarih bölümü öğrencileri için) hayatımızda bu konularla oldukça haşır neşir olduk. Ancak kafamızı kaldırıp arkamıza baktığımız zaman bugüne kadar Osmanlı tarihine ilişkin yapılan incelemeler içinde askeri tarihe dair çalışma oldukça azdır. Aslında şuan hakim olduğumuz tüm tarihi bilgiler buzdağının sadece görünen kısmıdır desek yanlış olmaz. Arşivlerde incelenmeyi ve günümüze kazandırılmayı bekleyen milyonlarca konu ve belge bulunmakta.

Askeri tarihin başrol oyuncuları savaşlar sadece başlama ve bitiş tarihinden ya da 3-5 anlaşma maddesinden ibaret değildir. Öncesi ve sonrasıyla her bir detayı ve değişkeniyle savaşlar kara kutudur.

Doç. Dr. Gültekin Yıldız,editörlüğünde Prof. Dr. Mahir Aydın, Doç. Dr. Fatih Yeşil, Dr. Fatih Tetik, Dr. Serdal Soyluer, Prof. Dr. Ali Fuat Örenç, Mustafa Yeni, Dr. İbrahim Köremezli, Dr. Mehmet Beşikçi ve Emir Yener gibi akademik kariyerinin farklı basamaklarında yer alan 10 araştırmacının katkısıyla bu kitap ortaya çıkmış.

1792-1918 yılları arasında Osmanlı askeriyesinin teşkilatı ve teçhizatı ile karada, denizde ve havada neler icra ettiklerini bir bütünlük içinde ele almaktalar. Kaleler, kara,deniz,hava kuvvetleri, harp sanayi, silah ithalatı, Rus savaşları ve 20.yüzyılın başlarıyla beraber topyekûn seferberlik(balkan savaşları, dünya savaşı) gibi konular üzerinde duruluyor.

Osmanlı Askeri Tarihi‘ni kara bir delik olarak gören araştırmacılarımız, bu özgün eserin ortaya çıkması için ülkemizdeki ve yurtdışındaki arşivler, kütüphaneler ve müzelerden yararlanmışlar. Özellikle, albümlerden faydalanılarak bolca görsel malzeme elde etmişler.

Bunlar gözünüzü korkutması zira kitabın dili oldukça anlaşılır. Teknik bilgiler ışığında Osmanlı Askeri Tarihi‘nin 1792-1918 yılları arasında nasıl şekillendiğini görebilirsiniz. Zaten kitabın amacı da büyük resmi okuyuculara aktarabilmek. Sık sık serpiştirilen belki de çoğunu ilk kez göreceğiniz fotoğraflar ve teknik verilerin verildiği tablolar ile anlatım güçlendirilmiş ve neticede tarihimiz açısından önemli bir kolektif eser ortaya çıkmıştır.

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.