Moğol istilası sonrası yıkılan Keykubadiye Sarayı ortaya çıkmaya başladı.

Sultan I. Alaeddin Keykubad tarafından 13. yüzyılda Kayseri’de inşa ettirilen ve Moğol istilası sonrası yıkılan Keykubadiye Sarayı tekrar gün yüzüne çıkıyor. En parlak dönemde inşa ettirilen sarayın Kösedağ Savaşı sonrasında yıkılmış olabileceği tahmin ediliyor.

İstila sonrası kullanılamayacak hale gelen sarayın 1950’li yıllarda yeri tespit edilmiş ve mimari yapısı ortaya çıkarılması için yoğun çaba sarfedilmekte. Günümüzde de 26 kişilik ekiple çalışmalar devam etmekte.

Son olarak Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Baş şunları aktardı;

“Bizden 2014 yılında, ayakta kalan 2 yapının restorasyonuna ve proje çalışmasına yönelik sondaj çalışması istendi. Sondaj çalışması sırasında ele geçen veriler çok güzeldi. Biz de onlardan yola çıkarak burada resmi bir kazı çalışması yürütmek istedik. Kayseri Şeker Fabrikasının verdiği muvafakatla Kültür ve Turizm Bakanlığına müracaat ederek 2015 yılından itibaren kazı çalışmalarına başladık. Şimdi 4. sezondayız. Şu anda 4 kemerli yapı etrafında kazı çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu sene tonozlu yapının etrafında da çalışmalar yapmayı düşünmekteyiz. Keykubadiye Sarayı’nın yapım tarihiyle ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte 1220’li yılların ortalarında inşa edildiğini tahmin ediyoruz. Bu bağlamda, Anadolu Selçuklu Dönemi’nin ilk önemli eseri olarak görülen bir saray.”

Kaynak AA

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.