Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi 150 bin ziyaretçiye kapılarını açtı. Milli Mücadele Müzesi hakkında detaylı bilgi yazımızda.

Sakarya Meydan Muharebesi sırasında savaş katılan öğrenciler nedeniyle o yıl mezun veremeyen okulun, “Taş Mektep” olarak adlandırılan binası, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiş ve yaklaşık bir buçuk yıl önce Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi faaliyete geçmişti. Geçen süre zarfında ise Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi yaklaşık 150 bin ziyaretçiye kapılarını açmıştı.

Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi bünyesinde Kurtuluş Savaşı, Milli Mücadele, kahramanları ve okulda yetişen önemli şahsiyetlerin balmumu heykelleri yer almakta. Hatta TBMM’nin hükümet merkezini Kayseri’ye taşıma kararı alması sonrasında hazırlanan kürsü de Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Turgut Özal, Abdullah Gül ve Hulusi Akar gibi isimlerin de eğitim aldığı Kayseri Lisesi, tarihi sorumluluğu ile de ön plana çıkan yapılar arasına girmiş durumda. Bir buçuk yıldır hizmet veren Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi, 150 bin kişilik ziyaretçi kitlesinin ardından hedefin yıllık 200 bin ziyaretçi olduğu yetkililer tarafından belirtildi.

Türkiye’de “Milli Mücadele Müzesi” adıyla açılan ilk müze olma özelliği de taşıyan Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi, bu anlamda diğer şehirlerimize de örnek teşkil etmekte. Her karış toprağının kan ile bedel ödenerek alındığı topraklarımızda umarız diğer illerimizde de bu tür müzeler ziyaretçilere açılır. Toplum bilinci açısından da önemli olacağı açık bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta.

Kaynak: AA

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.