Osmanlı ordusunda görev almış Mareşal Falkenhayn Paşa’nın hayatı hakkında kısaca, Falkenhayn ve Atatürk arasındaki sorun, biyografisi.

falkenhayn ile ilgili görsel sonucuErich von Falkenhayn, tam ismiyle tanıtacak olursak Erich Georg Anton Sebastian von Falkenhayn, 11 Kasım 1861 tarihinde Polonya’da doğmuştur. 1913 yılında Prusya Harbiye Nazırı görevine getirilen Falkenhayn, ertesi yıl Marne Savaşı sonrasında Genelkurmay Başkanlığı’na getirildi. 1916 yılında yaşanan Verdun Savaşı’nda aldığı mağlubiyet neticesinde görevinden ayrılmıştır. Aldığı başarısız sonuçların ardından ise Osmanlı İmparatorluğu ile kaderi kesişmiş, Osmanlı ordusunda yardım için görevlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda da 1917 yılında İstanbul’a gelmiştir. Peşinden ise Mareşal rütbesi ile Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığı’na getirilmiştir.

Ä°lgili resimFALKENHAYN ve ATATÜRK

Ardından İstanbul’da kurduğu karargahını Halep’e taşımasıyla Ortadoğu’da öne çıkan Falkenhayn, burada Enver Paşa, Cemal Paşa ve Mustafa Kemal Paşa ile çeşitli fikir ayrılıklarına düşmüştür. Bağdat’ın geri alınması ile ilgili planı Enver Paşa ve Cemal Paşa tarafından anlaşmazlık konusu olurken, Mustafa Kemal Paşa ise cephedeki komuta yetkisini bir Alman ile paylaşmak istemediğinden anlaşmazlık yaşamıştır. Hatta Mustafa Kemal Paşa’nın Enver Paşa’ya yazdığı bir raporda Falkenhayn‘ın amacının Alman çıkarları olduğu ve bu anlamda onun asıl amacının Arabistan topraklarını Alman egemenliği altına almak olduğunu vurgulamıştır. Nihayetinde ise daha öncesinde Alman cephelerinde aldığı başarısız sonuçlara yenilerini ekleyen Falkenhayn, 1917 yılı sonunda görevinden istifa etmiş, ertesi yıl Alman orduları ile birlikte Ukrayna işgaline katılmıştır. Sadece 4 yıl sonra, 8 Nisan 1922 tarihinde Potsdam yakınlarında hayatını kaybetmiştir.

 

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.