Logan Film Eleştirisi kitaptarih.com’da.

Old Man Logan çizgi romanını kendine temel alan film, çizgi romanın belli başlı unsurları dışında farklı bir hikaye yaratarak, tamamen bağımsız bir şekilde çıkıyor karşımıza. Filmin ilk sahnesinden itibaren gördüğümüz ise wolverine karakterinin yaşlanması ve güçsüzleşmesi. Logan’ın bu denli hasta ve güçsüz oluşu ile aslında kendisiyle olan mücadelesini görmüş oluyoruz. Üstelik bu mücadele oldukça kanlı, gerçekçi ve görsel olarak donatılmış bir şekilde izleyicinin beğenisine sunulmuş oluyor.

Geçmiş filmlere birçok gönderme ve bazı noktalarda geçmişe dönüş olsa da bu filmi beğenilir kılan en önemli unsur bağımsız bir film gibi sürmesi. Yani siz filmi izlerken bir seri filmi değil tamamen farklı dünyalara götüren (ve hatta duygulandıran) bir film izliyorsunuz. Tabii bunun başarısı oyunculuğu eşsiz sayılabilecek logan (Hugh Jackman) ve kızına (Dafne Keen) ait.

logan wallpaper 4k ile ilgili görsel sonucu

Evet kızı. Filmde gelişen olaylara bakarsak limuzin şoförlüğü yapan ve fakir bir hayat süren logan hayatı tehlikede olan ve birileri tarafından aranılan Laura isminde bir kıza göz kulak olmak zorunda kalır. Fakat bu kızın diğerlerinden bir farkı vardır. Logan’a çok benzemektedir. Gerçekler ise filmin ilerleyen dakikalarında bir hemşire tarafından öğrenilecektir. Laura logan’ın kızıdır.  ( her zamanki gibi aralık bir kapı bırakarak bunun sebebini filme bırakıyorum)

Filmde asıl farkını ortaya koyan nokta ise burada başlıyor. Unutulmaz bir vedaya tanıklık edeceğimiz film, sıradan hikayenin anlatımlarının dışına çıkarak benim tabirim ile her şeyi darma duman ederek en iyiler listesine adını yazdırıyor. Aksiyon sahnelerinin beklendiği, hatta fragmanında bize aksiyon dozunu gayet güzel şekilde vererek merak uyandıran film ters köşe yaparak aksiyondan ziyade yerini duygusallığa bırakarak izleyenleri (bence) hayrete düşürüyor. Açıkçası ben filmi izlerken böylesine duygulanacağımı düşünmedim. Eminim ki izleyen kimse düşünmemiştir. Film sonlara doğru baba kız filmine dönüşerek sanki X-men filmi değil başka bir film izliyormuş hissi uyandırıyor.  Filmin sonunda ise üzücü bir veda olsa da akıllara kazınacak bir sahne ile bu macera sona ermiş oluyor.

Bir noktayı daha unutmamak gerek. Geçmiş filmler bilinmezse filmin karakterleri biraz eksik kalabilir. Karakterlerin ve olayların çok uzun hikayesi olduğundan bu seriye hiç bakmamış olan izleyicilerin araştırmasını tavsiye ederim.

logan wallpaper 4k ile ilgili görsel sonucu

Evet film harika, izlenmesi gereken bir film ve bu filmi kesinlikle tavsiye ediyorum. Ancak filmde beni üzen durum filmin seyrinde tek yöne gitmesi için harcanmış bir karakter olması. Caliban karakterinin bu kadar geride kalması ve filmin sonuna doğru kendini kurban etmesi, üstelik her şeyden bıkacak duruma getirilip bomba ile kendini feda etmesi filmde eksik kalmış bir nokta fikrimce. Caliban ile filmin daha güzel noktalara getirilebileceğini düşünüyordum ancak filmi izlerken bu noktada hayal kırıklığına uğradım.

Benden film hakkında verilebilecek bir eksi daha fragman ile ilgili. Harika bir fragman ile izleyiciye merak uyandıran bir film oldu logan. Daha film çıkmadan fragmanlar ezberlendi. Ve tabiki o film için kusursuzca seçilen şarkılarda. Ancak bu şarkıları filmde göremedik. Özellikle filmin sonuna kadar beklediğim, fragmanda kullanılan “Way Down We Go” şarkısının bu kadar konu ile benzer seçilip kullanılmaması filmi eksik bırakmış açıkçası. Eminim ki fragmanı izleyen izleyiciler bu şarkıyı duymak isteyeceklerdi. Çünkü her ne olursa olsun iyi bir film, onun kadar mükemmel bir müziğe muhtaçtır. Benim fikrimce bu şarkı onlardan biriydi.

Daha iyi anlaşılması için şarkının bir kesitini paylaşmak istiyorum ve bu kesitten sonra sizi filmin fragmanını izledikten sonra  (TRAILER 2)  filmi izlemeye davet ediyorum.

“Father tell me, we get what we deserve?

we get what we deserve?

And way down we go”


GİZLİLİK POLİTİKASI

©Copyright 2017 Kitaptarih.com tüm hakları saklıdır.

Kitaptarih.com bünyesinde kitap incelemeleri, tarih ve bilim tarihine yönelik içerikler barındıran özgün bir web sitesidir.

Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler izinsiz ve habersiz bir şekilde kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Gerekli tüm izinler için iletişime geçilmelidir. Kitaptarih.com‘da yer alan yazılı ve görsel içeriklerin değiştirilmesi ve kaldırılması gibi tüm yetkiler kitaptarih.com‘a aittir. Gerektiği takdirde düzenleme yapmak veya içeriği kaldırmak Kitaptarih.com‘un görevi ve yükümlülüğüdür.

Kullanıcılar, okurlar ve takipçiler sitede bulunan içerikler ile ilgili aldığı kararlarda bağımsız ve hür bir şekilde hareket ettiklerini kabul, beyan ve taahhüt ederler. Hiç kimse Kitaptarih.com sitesinde bulunan içerikleri göstererek zarara uğradığını iddia edemez.Tazminat veya herhangi bir ücret talep edemez. Kitaptarih.com‘daki içeriklerin sorumluluğu yazarlara aittir.

Ayrıca kitaptarih.com okurlarına objektif bir bakış açısıyla içerikler üreteceğinin garantisini vermektedir.

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.