Sultan Süleyman’a Kanuni lakabı ne zaman verildi? Sultan Süleyman’ın diğer lakapları neler? Kısaca kitaptarih.com’da.

6 Kasım 1494 tarihinde dünyaya gelen Sultan Süleyman’ın babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafsa Sultan’dır. Hünername’ye göre Süleyman ismini Kur’an’dan açılan sayfada adı geçen Hz. Süleyman’dan almıştır. Ancak çoğu zaman Sultan Süleyman isminden çok kendisine yakıştırılan lakaplar ile anılmıştır.

Bu lakaplardan en çok bilineni ise Kanuni’dir. Özellikle günümüzde ülkemizde çok sık kullanıldığı söylenebilir. Günümüzde diyoruz zira Sultan Süleyman’ın yaşamış olduğu dönemde (1494-1566) Kanuni lakabının kullanılmadığını söylememiz gerekir. Bu lakabın kullanılışına dair ilk bilgiler ise bizi Dimitrie Cantemir’in 18. yüzyılda kaleme aldığı Osmanlı tarihine götürmektedir. Yani Kanuni lakabı ilk kez Dimitrie Cantemir’in bu eserinde karşımıza çıkmaktadır. İlerleyen dönemlerde de bu lakap 19. yüzyıl tarihçileri tarafından benimsenmiş ve böylece yaygınlık kazanmıştır. Kanuni lakabının dışında da kendi döneminde edindiği bazı lakaplar vardır. Bunlar dönemin Avrupalı yazarları tarafından verilmiş olan “Muhteşem” ve “Büyük Türk” gibi lakaplardır.

HAÇLI SEFERLERİ VE KUDÜS

Haçlı Seferleri fikrinin doğuşunu anlayabilmek ve motivasyonu kavrayabilmek adına Kudüs’ün önemini iyi kavramak gerekir. Kudüs şehrinin tarih içerisinde farklı dinler tarafından farklı şekilde isimlendirildiği görülmektedir.

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.