İstanbul’un İlkleri – Süleyman Faruk Göncüoğlu

İstanbul’un eğlenceli tarafını bu kitapla keşfedin. Süleyman Faruk Göncüoğlu‘nun Timaş Yayınları‘ndan yayınlanan “İstanbul’un İlk’leri” adlı kitabını inceledik.

İstanbul bir şehirden öte, tarihi bir kaynak. Gözümüzle görebildiğimiz, elimizde hissedebildiğimiz, nefesini içimize çektiğimiz, tarihin vücut bulmuş hali. Taşı toprağı altın derler ya biz tarihçilere göre taşı toprağı tarih. Koca bir açık hava müzesi…

İstanbul hakkında ne makaleler ne kitaplar kaleme alındı. Süleyman Faruk Göncüoğlu‘nu da İstanbul üzerine yazdığı makalelerden tanıyoruz. Şimdi de “İstanbul’un İlk’leri” ile karşımıza çıkıyor Göncüoğlu…

19. Yüzyılda Ayasofya

Osmanlı İstanbul‘u ile yetinmeyip Bizans İstanbul‘una dair de bilgiler veriyor bizlere. Kitabı incelemeye başladığınızda tarihin ilmek ilmek örüldüğünün farkına varıyorsunuz.

İsterseniz eserin içerisinden İstanbul‘a dair ilklere bir göz atalım;

·İstanbul’un ilk efsanesi?

·İstanbul’un ilk depremi?

·İstanbul’un ilk kilisesi?

·İstanbul’un ilk mescidi?

·İstanbul’un ilk hapishanesi?

·Bizans’ın ilk Türk damadı?

·İstanbul’da ilk trafik kazası?

gibi yüzün üzerinde ilke kitabı okuyarak ulaşabilirsiniz. Kitabın kapak tasarımı renk konusunda oldukça sadeyken, kapakta yer alan figürleri görmek çok da zor olmasa gerek. Dikkatli incelediğinizde Beyazıt Meydanı’nda yer alan meşhur İstanbul Üniversitesi’nin heybetli kapısını, Galata Kulesi, Kız Kulesi ve bir vapur göze çarpmakta. Kapak ne kadar ilgi çekici olsa da kitabın içeriği daha da ilgi çekici.

1918′de Fransız Askeriyesi tarafından çektirilmiş hava fotoğrafı http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b8432325c

Gayet kısa ve sade bir şekilde İstanbul hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Oldukça fazla görsel kullanılması kitap okurken sıkılan dostlarımız için ideal. Ayrıca yoğun içerikli eserlere nazaran bir an olsun nefes aldırırken, görmediğimiz bir çok görsel bulundurması da merakımızı artırıyor.

Bir roman veya akademik bir kaynak olarak düşünmeyin. Kitaplığınızda her zaman bulundurabileceğiniz bir başucu kitabı desek yanlış olmaz “İstanbul’un İlk’leri” için… Bu kitapta bir taraftan genel kültürünüzü geliştirirken diğer taraftan İstanbul’un eğlenceli yüzünü keşfe çıkın.

1980′lerde Eminönü

Toplamda 200 sayfadan oluşan eser için yazarımız;

“Elinizdeki kitap ne bir akademik çalışmanın ne de bir hevesin ürünüdür. İçinde yaşadığımız ve idrak ettiğimiz yüzyıl içerisinde hızla gelişen ve değişen İstanbul’un dünya şehri kimliğini biraz olsun tanımaya yarayacak bilgiler ihtiva eden bir çalışmadır. Sayfaları çevirdikçe, Türk İstanbul’un tapu senetlerini görecek, evrensel bir şarkıya eşlik edeceksiniz.” diyor ve yazar ekliyor “Unutmayın, İstanbul bir gün sizi mutlaka çağıracak!”


*Esere ait tüm görseller timas.com.tr internet sitesinden alınmıştır.