İstanbul’a İki Yeni Hiç Kapanmayan Kütüphane

İstanbul İki Yeni, 7 Gün 24 Saat Hizmet Verecek Kütüphaneye Kavuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk kez Atatürk Kitaplığı’nda başlattığı 7/24 “Hiç Kapanmayan Kütüphane” projesini yaygınlaştırıyor. İBB K ütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı Kartal Muallim Cevdet Halk ve Çocuk Kütüphanesi ve Ümraniye Süheyl Ünver Halk ve Çocuk Kütüphanesi 16 Şubat 2019 Cumartesi gününden itibaren İstanbullulara 7/24 kesintisiz hizmet vermeye başladı.

İBB, 2014 yılında “Hiç Kapanmayan Kütüphane” sloganıyla dünyada bir ilke imza atarak 7 gün 24 saat açık olan kütüphane uygulamasına başladı. Taksim Atatürk Kitaplığı’nda başlatılan uygulama Türkiye’de örnek oldu ve farklı şehirlerde de uygulanmaya başladı. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, vatandaşların yoğun ilgisi ve talebi üzerine bu uygulamayı genişletme kararı aldı. İBB’ye bağlı Ümraniye Süheyl Ünver Halk ve Çocuk Kütüphanesi ile Kartal Muallim Cevdet Halk ve Çocuk Kütüphanesi’nin 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermesi için çalışmalar tamamlandı. Ayrıca Başakşehir ve Fatih ilçelerinde de çalışmaların sona yaklaştığı kütüphaneler kesintisiz hizmet vermek için gün saymakta.

Muallim Cevdet Halk ve Çocuk Kütüphanesi, Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi içerisinde, Süheyl Ünver Halk ve Çocuk Kütüphanesi ise Ümraniye Haldun Alagaş Spor Kompleksi içerisinde yer almakta.

Her iki kütüphanede de fotokopi ve İBB-Wifi hizmeti sunulurken, Ümraniye’de bulunan kütüphanede 35.000 adet kitap, Kartal’da ise 20.378 adet kitap okurlarını beklemekte.