İstanbul Deniz Müzesi’ni Ziyaret Ettik

Beşiktaş‘ta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı‘na bağlı olarak faaliyet gösteren İstanbul Deniz Müzesi‘ni ziyaret ettik.

Tarihçesi

2008 yılında çağdaş müzecilik anlayışına uygun bir şekilde inşaa ve restorasyona giren İstanbul Deniz Müzesi, bulunduğu bölgede 04.10.2013 tarihinde ziyarete açılmış olup 1897 yılında Sultan II.Abdülhamid‘in izni, Amiral Hikmet Paşa ve Binbaşı Süleyman Nutki’nin çabalarıyla kurulur. İlk zamanlarda Haliç’te Tersane-i Amire’de bulunan küçük bir binada Müze ve Kütüphane İdaresi olarak varlık gösteren müze, 1961 yılında bugünkü yerine taşınır. Türkiye’nin ilk askeri müzesi olan İstanbul Deniz Müzesi, denizcilik alanında Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı müzeleri arasında bulunur. Ana sergi binası 3 katlı olup, 20.000 metrekare alana sahiptir. Ayrıca 4 ana galeri, 2 oda, çocuk odası, sinevizyon odası, bir salon, 2 sanat galerisi ve 2 fuaye bulunur.

Müzede Neler Var ?

Barındırdığı koleksiyon itibariyle dünyanın sayılı müzelerinden olan İstanbul Deniz Müzesi‘ne girdiğinizde yerleşkenin tamamını gösteren bir maket ile karşılaşmaktasınız. Hemen ileride ise tarihin önemli Türk denizcilerinin büstleri görünmekte.

Çaka Bey, Umur Bey, Barbaros Hayrettin Paşa, Karamürsel Bey, Piyale Paşa, Kılıç Ali Paşa gibi büyük Türk denizcilerinin büstlerini görebilirsiniz. Büstlerin ardında ise Mustafa Kemal Atatürk ve Rauf Orbay’ın balmumu heykelleri görünmekte. Bu noktadan sonra gemiler, kalyonlar, kadırgalar, fırkateynler, armalar, tuğralar, başlıklar ve toplara dair içerikler bulabilirsiniz.

Saltanat kayıklarının işlemeleri ve altın varaklı süslemeleri gözleri kamaştırırken, kullanılan çeşitli armalara da göz atabilirsiniz. Birbirinden etkileyici armaların yanında aslan ve kartal figürlü başlıklar oldukça ilgi çekici detaylar. Ayrıca kullanılmış olan fırkateynler, zırhlılar ve korvetlere ait maketler de önemli diğer koleksiyon parçaları.

Ziyaret Saatleri ve Günleri

Türkiye’nin en büyük deniz müzesi öğrencilere ücretsiz ziyaret imkanı sunarken, yetişkinler 7,5 TL ücret karşılığında bu eşsiz parçaları görme fırsatı yakalıyorlar. Yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve Pazartesi günleri kapalı olan müze, hafta içi 09.00-17.00, haftasonu ise 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçileri beklemekte.

Tarihe daha yakından şahitlik etmek ve muhteşem koleksiyon parçalarını görmek için İstanbul Deniz Müzesi‘ni ziyaret etmeyi unutmayın. Tarih sizi orada bekliyor olacak.