İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı

İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı isimli tiyatro oyununu yorumladık.

İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı. Evet ismi biraz garip gelmedi değil. Tabii bu düşünce gösteriyi seyretmeden önceydi. Şaşırtıcı ve bir o kadar da anlam veremediğimiz bir isim.

Ancak gösterinin ilk dakikasından itibaren işin seyri değişiyor ve kendinizi oyunun ismini anlama noktasında adım atmış gibi hissediyorsunuz. 2000’li yılların karmaşası, siyasi ve sosyal bunalımlarla geçen süreç ve tüm bunların ortasında kalan bir adam. İşsizlik ile boğuştuğu hayat mücadelesinde başından geçenler bizlerle beraber. Modern çağın getirdiği bir takım çalışma şartları ve bu işler için koyulan kriterler ve tabii ki de her şeyin başı olan iş görüşmeleri, mülakatları esnasında yaşananlar temada işlenmekte.

Berkay Tulumbacı‘nın anlatışında kabuktan kabuğa bürünmesi ve yaşanan krizlere verilen flashbackler ile İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı, mizahi bir niteliğe sahipken, aynı zamanda düşündüren bir oyun.

İlk kez 24 Ekim 2013 tarihinde oynanan İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı için, keyifle izleyeceğiniz ve memnun kalacağınız bir oyun diyebiliriz.

Süre: 1 saat 40 dakika

Basın Bülteni: Bir Cumhurbaşkanı, Başbakan’ın kafasına anayasa fırlatırsa, tesadüf bu ya, siz de o gün askerden dönmüş bir üniversite mezunu olarak iş aramaya başlasanız nasıl bir sürecin içinde bulurdunuz kendinizi? Güzide memleketimizin insan kaynakları uzmanlarının “modern metotlarla” hazırladığı başvuru-eleme-cevap bekleme badirelerini aşmaya çalışmak bir yandan, eşe dosta, aileye karşı işsiz konumunda olmak öte yandan, kendi başvuru kriterlerinizi tabana vurdurmak ters kroşeden gelirken nasıl olur da sağlıklı, ilkeli, tuttuğunu koparan bir vatan evladı olarak kalırsınız? Ya da kalabilir misiniz? Durum bu kadar tuhafken doğal olarak yaşananlar da absürd olacaktır. Hem keyifli, hem de canınızı yakacak bir kara komedi.