Gavrilo Princip

Gavrilo Princip: Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan adamın biyografisi, Franz Ferdinand Suikasti, Gavrilo Princip ölüm nedeni ve daha fazlası.

Suikaste Kadar Gavrilo Princip

Gavrilo Princip, 25 Temmuz 1894 tarihinde Obljaj, Bosna’da doğmuştur. Sırp bir köylü ailede büyüyen Gavrilo Princip, genç yaşlarında Kara El adı verilen gizli bir Sırp örgütü tarafından eğitildi. Ve artık Gavrilo Princip, Güney Slav halklarını bir araya getirecek federal bir devlet için Avusturya-Macaristan ailesinden bir üyenin ölmesi gerektiğine inanıyordu. Aslında onun bu inancı bir dünya savaşına sebep verebilecek bir adım da olabilirdi.

Her ne kadar Gavrilo Princip için Birinci Dünya Savaşı’nı başlatan adam dense de aslında savaşın başlama sebebi uzun bir sürecin sonucu olarak iktisadi ve siyasi hakimiyet elde etme gayesidir.

Gavrilo Princip

İşte bu gaye amacıyla da karşılıklı olarak itilaflar ve ittifaklar silahlanıyor, olası bir savaş durumuna karşı kendilerini hazır hale getirmeye çalışıyorlardı. Nitekim ihtimal dahilinde olan bu savaş durumu Gavrilo Princip adında Sırp bir milliyetçinin silahından çıkan kurşunla başlayacaktı.

Gavrilo Princip, Arşidük Franz Ferdinand’ı Nasıl Öldürdü?

28 Haziran 1914 günü Avusturya-Macaristan tahtının adayı Arşidük Franz Ferdinand, Bosna’da ordu manevralarında bulunuyordu. Bu esnada yanında bulunan eşiyle birlikte resmi ziyaretini gerçekleştiriyordu.

Ziyaret gününün bir özelliği daha vardı. O gün, tarihte Türklerin Sırpları yendiği Kosova Savaşı’nın yıl dönümüne denk geliyordu. Bu durum Sırplar arasında romantize edilebilir bir durum olabilirdi.

Gavrilo Princip, Arşidük Franz Ferdinand’ın ziyaretini öğrenmiş, Nedeljko Cabrinoviç ve diğer 4 devrimci arkadaşıyla birlikte beklemeye başladılar.

Şehirde tur atan Arşidük Franz Ferdinand ve eşi kısa süre sonra ilk suikast girişimi ile karşı karşıya kaldılar. Nedeljko Cabrinoviç tarafından atılan bombanın, Franz Ferdinand ve eşini taşıyan araç geçtikten sonra patlamasıyla ilk suikast girişimi başarısız oldu.

Ancak ikinci suikast girişiminde Gavrilo Princip, Franz Ferdinand’ı taşıyan araç bir viraj döndüğü esnada çıkardığı silahla Arşidük Franz Ferdinand ve eşini oracıkta öldürdü.

Böylece savaşın başlaması için gereken kıvılcım çakılmış oldu.

Suikasti temsil eden bir görsel

Gavrilo Princip Ölüm Nedeni

Gavrilo Princip ise dünya tarihinde bu denli önemli bir olay sonrasında geçirdiği tüberküloz hastalığı nedeniyle hapishanesinin yakınında bulunan bir hastanede 28 Nisan 1918 tarihinde öldü.

Bu yazının hazırlanmasında Encyclopedia Britannica, Enver Ziya Karal Osmanlı Tarihi IX, Stephen J. Lee Avrupa Tarihinden Kesitler 1789-1980, AÖF Siyasi Tarih kaynaklarından yararlanılmıştır.