Fotoğraflarla Tarih #1 E-15 Denizaltısının Sonu

Yeni yazı serimiz Fotoğraflarla Tarih’in ilk konusu denizaltılar ile ilgili. Bu fotoğraf sizin de ilginizi çekecek.

HMS E-15’e Ne Oldu?

Çanakkale Savaşı hem kendi tarihimiz hem de dünya tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun önemi konusunda da çoğumuzun bir şüphesi yoktur. Kara ve Deniz muharebeleri olarak iki aşamada üzerinde duracak olursak bu yazımızın konusu daha çok deniz savaşı hakkında olacaktır. Hatta denizaltı savaşı da diyebiliriz. Çünkü Çanakkale’de savaş gemileri önemli bir yer tutsa da denizaltılar da oldukça işlevsel araçlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fotoğraflarla Tarih’e konu olan denizaltı ise bir İngiliz denizaltısı olan E-15. Bu denizaltının bazı özellikleri ise şu şekildedir;

  • tonaj: 807 ton
  • motorlar: 2 x 1600 hp dizel motor, 2 x 840 hp elektrik motoru
  • hız: 15,25 knot

İngiliz Kraliyet Donanması’na ait olan E sınıfı bu denizaltı, Mondros Limanı’nda bulunan üsten ayrılarak yola koyuldu. Theodore S. Brodie komutasında Boğaz’a gelen HMS E-15, Kepez Burnu yakınlarında Osmanlı kuvvetleri tarafından fark edildi. Nihayetinde ciddi tahribat alan HMS E-15 karaya oturdu. Türklerin eline geçmemesi için çaba sarf edildi ancak başarılı olunamadı. Su almaya başlayan denizaltının tekrar yüzdürülmesi çok zordu. Nitekim denizaltı Osmanlı kuvvetleri tarafından ele geçirildi. İşte bu fotoğrafta da HMS E-15 denizaltısının ele geçirilişi sonrası Türk ve Alman birlikleri tarafından incelenişi görülmektedir. Tabii denizaltıların serüveni HMS E-15 ile sınırlı değil.

Ele geçirilişinden sonra parçalanan E-15’den geriye kalan batıklar 2004 yılında yapılan sonar çalışmaları sonucunda, yüzeyin 4-6 metre altında bulunmuştur.