Ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin gezip gördüğü yerlerden birisi de, tarihte önemli olaylara sahne olan Konya. İşte Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Konya.

İçerik bakımından abartılı söylemler barındırdığına dair bazı eleştirilere maruz kalsa da Evliya Çelebi Seyahatnamesi, oldukça popüler bir kaynak olarak varlığını sürdürmektedir.

Tabii olarak o dönemde neredeyse tüm büyük yerleşim yerlerinde bulunan kaleden şehri anlatmaya başlıyor Evliya Çelebi. Yunanlı Yenvan tarihinden edindiği bilgilere göre Konya Kalesi’ni yaptıran ilk kişi Aleksander oğlu Harkılandır. Daha sonraki dönemlerde Hz. Ömer ile mektuplaşmış olan bir kayserin kaleyi bir kez tamir ettirdiğini de belirtmekte.

konya mevlana ile ilgili görsel sonucu

Müslüman olup da Konya Kalesi’ne gelen ilk kişinin ise Alaeddin Keykubat olduğunu aktaran Evliya Çelebi, Danişmend oğullarının yardımıyla Konya’nın Selçuklu merkezi olduğunu yazmakta.

Ardından kalenin boyutları hakkında bilgiler veren Evliya Çelebi, surların yüksekliğinin 30 melik zira olduğunu, çevresinin ise 10 bin adım olduğunu ifade etmekte. At pazarı kapısında kuru bir at kafasının var olduğunu belirten Evliya Çelebi bunun sebebini ise Konya’nın binici bir memleket halkına sahip olmasına bağlıyor. Selçuklu zamanında 12 kapısı olan kalenin, Osmanlı döneminde 8 kapısının kapatıldığı ve sadece 4 kapısının açık kaldığı da bilinmektedir. Ek olarak Evliya Çelebi, Konya Kalesi’nin doğusunda ve kuzeyinde bir göl bulunduğunu da belirtir.

konya eski ile ilgili görsel sonucu

Yıldırım Bayezid adına yaraşır şekilde aman vermeden kaleyi fethetmiştir. Kale dahilinde bulunan en eski camii, iç kalede bulunan Sultan I.Alaeddin Camii olup içeride kaldığı için cemaati azdır. Evliya Çelebi, Süleyman Han Camii’nin mermer kaplı olduğunu aktarırken yapı için “nurlu camii” tabirini kullamakta. Çeşme sayısının da çok olduğunu söyleyen Evliya, bu çeşmelerin kaynağının Meram Dağı olduğunu aktarmakta.

Kanuni Sultan Süleyman’nın Bağdat Seferi sırasında Konya‘ya Mevlana’nın türbesinin onarımı için 10 kese altın bırakmıştır. Ayrıca tekkede bulunan fırın, kiler, yemekhane Sultan Süleyman’nın hayratıdır.

konya eski ile ilgili görsel sonucu

Ünlü seyyah Evliya Çelebi‘nin Seyahatnamesi‘nden Konya ile ilgili üzerinde durulması gerekenleri sizlere aktardık. Kısa ve hızlı bir Konya geçmişi tadında yazılan bu yazıyı okuyan tüm Konyalılara selamlar, sevgiler…

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.