ESKİ MEZOPOTAMYA TARİHİ-Kemalettin Köroğlu

Kemalettin Köroğlu’nun kaleme aldığı “Başlangıcından Perslere kadar Eski Mezopotamya Tarihi” adlı eserin incelemesiyle karşınızdayız.

Okul hayatımız boyunca çok sık duyduğumuz isimlerden biri Mezopotamya. Geçmiş zamanlara dayanan kadim tarihi şüphesiz onun adını duymamıza sebep olmakta. Günümüzdeki çoğu olayın, yapının veya kavramın şekil bulduğu bu bölgenin önemini belirtmek niyetim. Önemini de herşeyden önce kitaplardan edinmek en doğrusu desek yanlış olmaz. “Mezopotamya” denilince aklıma gelen ilk eser de, Prof. Dr. Kemalettin KÖROĞLU‘nun kaleme aldığı ve İletişim Yayınları’ndan baskısı yapılan Eski Mezopotamya Tarihi “Başlangıcından Perslere Kadar” adlı kitaptır.

İlk baskısı 2006 yılında yapılan eser 232 sayfadan oluşmakta. Girişte Mezopotamya bölgesinin genel ve coğrafi özellikleri karşımıza çıkmakta. Ardından bölge hakkında yapılan araştırmalar ve konu hakkındaki kaynaklara dair bilgilere yer verilmiş durumda. Sıfırdan bir medeniyetin inşasını ele almış olan eser ilk yerleşimler ve ardından tarihte önemli dönüm noktalarından biri olan yazının icadıyla devam etmekte. Uruk, Sümer, Akkad, Hurriler, Amurrular, Assurlular, Babiller ve daha bir çok Mezopotamya kent devleti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oldukça açık bir dil kullanılan eser, Mezopotamya hakkında hiçbir bilgisi olmayan okurların ilgisini çekebilecek ve ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaşmasını sağlayacak bir nitelikte.  Eser sadece yazı ile değil, birçok harita ve birçok görsel ile desteklenmiştir. Arkeolojik kazılardan elde edilen buluntular, kitabeler, mezar taşları bu görsellerden bazılarıdır.

Kitabın sonunda bulunan kronoloji ile Mezopotamya tarihini genel çerçevesiyle dönem dönem kavramanız kolay bir hal alıyor. Ortadoğu, Anadolu ve Mısır üçgeninde tarihi bir süreci ele alan eser, bölge ile ilgili okumalar yapmak isteyen meraklı kitapseverlerin ve tarihçilerin mutlaka okuması gereken bir eser. İyi okumalar…