Emrah Safa Gürkan FSMVÜ Tarih Araştırmaları Kulübü’nün Konuğuydu.

Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan, FSMVÜ Tarih Araştırmaları Kulübü‘nün düzenlemiş olduğu programın konuğu oldu.

Kronik Kitap tarafından baskısı yapılan “Sultanın Casusları” adlı eseriyle beğeni toplayan Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi‘nde gerçekleştirilen programın konuğu oldu. Programda ana tema olarak “Sultanın Casusları” adlı eserin ortaya çıkışı ve içeriği ele alınırken, programa olan katılım oldukça yüksekti.

Osmanlı istihbaratı, casusluk faaliyetleri ve bunlar üzerine genel literatür hakkında bilgilendirmeler yapan Sn.Gürkan, kullandığı kaynaklar hakkında da açıklamalarda bulundu.

Tarih AraştırmalarıElde ettiği bazı belgeler ile ilgili de detaylı bilgi veren Emrah Safa Gürkan, özel bir görünmez mürekkep ile ele alınmış bazı mektuplara da dikkatleri çekti. Ayrıca bir örnekte mektubun ilk satırının Osmanlı Türkçesi ile ancak diğer satırlarının İtalyanca yazıldığını da göstererek görülmesi zor bir olayı göstermiş oldu.

16. yüzyıl içerisinde Osmanlı Devleti‘nde istihbarat anlamında herhangi bir kurumun ve kurumsal yapının bulunmadığına işaret eden Gürkan, başarı ile kurumsallaşmanın doğru orantılı olmasının gerekli olmadığını da sözlerine ekledi.

 

FSMVÜ Tarih bölüm başkanı Zekeriya Kurşun‘un ve tarih bölümü öğretim üyelerinin de katıldığı program, Sn. Gürkan‘a yöneltilen soruların yanıtlanmasıyla son buldu.

Sizin İçin Önerilen

SULTANIN CASUSLARI 16. YÜZYILDA İSTİHBARAT, SABOTAJ VE RÜŞVET AĞLARI – EMRAH SAFA GÜRKAN

Kronik Kitap tarafından baskısı yapılan eser çıktığı günden bu yana büyük beğeni topladı.