Einstein & Bir Dehanın Yaşamından Notlar

Einstein & Bir Dehanın Yaşamından Notlar bize neler sunmakta?

İndigo Kitap‘tan baskısı yapılan eseri Gökçe Müderrisoğlu Aktaş çevirmiştir. Toplamda 111 sayfadan oluşan eser, adından da anlaşılacağı üzere Einstein‘ı ve hayatını ele almakta.

Dünya’nın görmüş olduğu en dahi insanların başında gelen Einstein, bu anlamda okunulması ve bilinmesi gereken bir şahsiyet olarak karşımıza çıkmakta.

Einstein‘ı Einstein yapan, ününün Dünya’nın dört bir köşesine yayılmasına sebep neydi? O sıradan bir bilim insanı mıydı?

Almanya’da başlayan inişli çıkışlı hayatı tüm sıra dışılığı ile devam ediyordu. Okul hayatında başlayan bu karmaşıklık, özel hayatında da tüm olağanüstülüğüyle sürüyordu. Tabii tüm bunların ortasında Dünya’nın ve insanoğlunun kaderini şekillendiren dahiliği ve teorileri ile Einstein, bildiğiniz anlamda bir bilim insanı değildi.

Bu kitapta da bahsi geçen tüm konular, oldukça sade bir şekilde ele alınarak okuyuculara sunulmuştur. Einstein‘ın okul hayatı ve özel hayatının yanında bilim ve din ile olan ilişkisine dair oldukça faydalanabileceğiniz bir eser. Bir çırpıda bitireceğinize eminim.

Eser içinde Einstein‘ın bilindik sözlerine rastlarken son kısımda bir kronoloji ve yine Einstein‘ın sarfetmiş olduğu sözlerin sıralandığı bir bölüm yer almakta.

“Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca deneyip farklı bir sonuç almayı beklemektir.”

Kendinize bir pay çıkaracağınız, olağan dışı  hayatıyla Einstein, görüp göreceğimiz en ilginç insanlardan biri. Bu nedenle genel bir bilgi sahibi olmak boynumuzun borcu. En azından kitap kurtları için durum böyle.