Dominyon Statüsü

Dominyon Ne Demek? Dominyon Statüsü Nedir? Dominyon ülkeler hangi ülkeler? Dominyon ile ilgili hepsi ve daha fazlası kitaptarih.com’da.

Dominyon kelimesi ve birlikte kullanıldığı “Dominyon Statüsü” sıkça karşılaşılan kelime ve kelime gruplarından birisi. Peki bu sık sık duyduğumuz Dominyon kelimesi bize ne ifade ediyor?

İsterseniz incelememize Türk Dil Kurumu’nun Dominyon kelimesi hakkında yapmış olduğu tanım ile başlayalım. Türk Dil Kurumu, dominyon hakkında iki çeşit tanımda bulunmuş. Bunlar şu şekilde;

  • Güncel Türkçe Sözlük: “İngiliz Uluslar Topluluğu’na üye olmalarının ve İngiliz Krallığı’na bağlı bulunmalarının yanı sıra kendi kendilerini yöneten ülkelere verilen genel ad.”
  • Tarih Terimleri Sözlüğü: “Büyük Britanya İmparatorluğu’nun, anayurt ile eşit hakları olan denizaşırı ülkelerinden herbirine verilen ad.”

Aslında bakacak olursak kendi kendini yönetebilen ve aynı zamanda anavatan ile de ilişki içerisinde bulunan bir yapı olarak tanımlanabilir. Özünde İngiltere’nin sömürge politikasının yumuşatılmış ve yeni düzene uyarlanmış hali de denilebilir. İngiltere’nin sahip olduğu dominyon ülkeler olan Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika böylece İngiliz nüfuzunun kullanılabileceği alanlar oldu. I. Dünya Savaşı’nın ardından bağımsızlık hareketlerine geçen dominyon ülkeler, kendi adlarına antlaşmalar yaparak Milletler Cemiyeti’ne de üye oldular.

Dominyon tabiri daha sonra yerini “Commonwealth Üyesi” terimine bıraktı ve yeni terim kullanılmaya başlandı.

Kaynak

www.tdk.gov.tr

Azmi Özcan, “İngiltere”, TDV İslam Ansiklopedisi, c.22, syf.301.

Siyasi Tarih I, Anadolu Üniversitesi Yayınları, Eskişehir 2015.