Doğunun ve Batının Hâkimleri Selçuklular – Aydın Usta Kitap İncelemesi

Türk-İslâm tarihinin önemli halkası Selçuklular üzerine Aydın Usta tarafından kaleme alınan “Doğunun ve Batının Hâkimleri Selçuklular” kitabını sizler için inceledik.

Selçukluların varlığı Türk – İslâm tarihi içinde önemli bir yer teşkil etmektedir. Orta Asya’dan Anadolu’ya doğru gerçekleşen sürecin önemli bir halkası olarak karşımıza çıkan Selçuklular aynı dönemde İslâm tarihi içerisinde de kendilerine düşen görevleri yerine getirerek hem bir miras aktarımına hem de kültürel bir etkileşime ortam hazırlamışlardır. Bu nedenle özellikle kendi tarihimiz açısından önemli bir yere sahiptirler. İncelememize konu olan “Doğunun ve Batının Hâkimleri Selçuklular” isimli kitap işte tam da bunu gözler önüne sermekte.

Aydın Usta tarafından kaleme alınan kitap Ortaçağ denilince akıllara gelen iki önemli isme Ramazan Şeşen’e ve Erdoğan Merçil’e ithaf edilmiştir. 2018 yılı Aralık ayında Yeditepe Yayınevi tarafından okurlarla buluşan eser 224 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın kapağını açıp incelediğimizde esere Selçuklular hakkında genel bir verilerek başlangıç yapıldığını görmekteyiz. Genel anlamda kronolojik bir çizgide ilerleyen olaylar bu doğrultuda kafaların karışmasının önüne geçmekte. Baştan sona bir devamlılık halinde Selçuklular döneminde yaşanan olaylara dair hikâyeler ve anekdotlar oldukça sade, her yaştan okuyucuya hitap edecek şekilde kaleme alınmış durumda.

Doğal olarak bu hikâyelerin neleri kapsadığını merak ettiniz. Merakınızı gidermek açısından belirtmeliyim ki, Selçuklular denilince aklınıza gelen veya daha önce duyduğunuz hikâyeler burada yer almakta. Tuğrul Bey’in Rüyası, Malazgirt, Kavurd’un Hilesi, Ebu’l Feth, Sürgündeki Melikler, Alparslan’ın Şehadeti, Nizamülmülk, Terken Sultan, Haşhaşi Vezir ve hatta İstanbul’a hakim olmak isteyen Selçuklu Sultanı gibi çok sayıda hikaye ve anekdot ile karşılaşabilirsiniz.

Selçuklular ile ilgili daha önce okuma yapmayanlar ancak bir yerlerden başlamak isteyenlere önerebileceğimiz bu kitap, sonunda bulundurduğu Terimler Sözlüğü ile işlerinizi hayli kolaylaştıracak. Eser içinde yer alan müesseseler, görevliler ve daha birçok sözcüğün karşılıklarını hiç uğraşmadan öğrenebileceksiniz.

Her yaştan tarih meraklısına hitap eden bu eser Selçuklular hakkında genel anlamda bir bakış kazanmanıza yardımcı olurken, ilginç anekdotlar ile de keyifli bir okuma yapmayı siz kitapseverlere sunmakta.