Defterimden Portreler – Tarihten ve Günümüzden – İlber Ortaylı

Prof. Dr. İlber Ortaylı‘nın defterinden portrelerle karşı karşıyayız. Gelin bu eseri birlikte inceleyelim.

Kitabın isminden de anlayacağımız üzere bireyler üzerinden ele alınan bir eserle karşı karşıyayız. Bireyler dediğime bakmayın, az sonra sayacağım isimlerden sonra siz de okumak isteyeceksiniz bu kitabı.

İlk sayfalarda karşımıza tanıdık bir sima çıkmakta. Julius Caesar… O ve onun askeri stratejik zekası. Biraz daha açılıyoruz kıyıdan ve karşımıza çok daha tanıdık, bizden isimler çıkıyor. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman. Kanuni’ye değinmişken V.Karl’a değinmeden olmazdı. Kanuni’nin başağrısı diyor İlber Ortaylı onun için.

İstanbul’un mimarı Koca Sinan, sarayda kadın hakimiyetinin sembolü Kösem Sultan, Sultan II.Abdülhamid, Sultan V.Mehmet Reşad ve daha birçok tarihi şahsiyet ele alınmış ilk bölümde. İkinci bölümde ise günümüz Türkiye’sine adım atan İlber Ortaylı, yakın tarihimize ait önemli isimler ile karşımızda. Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, geçtiğimiz sene kaybettiğimiz  değerli tarihçimiz Halil İnalcık önde gelen isimlerden…

İlber Ortaylı‘nın anlatımı ile toplamda 62 portre bu kitapta yer almakta. İlk baskısı 2011 yılında Timaş Yayınları‘ndan yapılan eserin 10.baskısını inceledik. Tamamı 256 sayfa olan eserde portreler kısa tutularak ele alınmış. Zira öyle olmasa adı geçen şahsiyetlerin hayatlarının böyle bir kitapta toplanması oldukça zor olacaktır.

Günümüzde tarih denilince aklımıza ilk gelen isim olan İlber Ortaylı kitabı için ;

“Her zaman portre kaleme almayı sevdim. Portre çizmek başlı başına bir sanattır. Ayrıntılı bilgilerle çizilen büyük tarihi portreler bizde mevcut değil. Sebebi açık, sanatçı değiliz. Bir tarihi kişiliği çizmek için her şeyden evvel edebiyatçı olmak, öyle bir gelenekten gelmek lazım. Bu nedenle benim girişimim bir eskizdir., okuyucunun tepkisini ve ilgisini bekliyorum.”  demiştir.