Deadpool Film Eleştirisi

Deadpool Film Eleştirisi kitaptarih.com’da.

“Ucube ve alışılmışın dışında bir marvel karakteri”

Başarılı aksiyon sahneleri ile aklımıza kazınan diğer fantastik filmlere göre daha çok argolu, çokça konuşmalı ve bir o kadar aksiyonlu bir film deadpool. Hatta izlerken artık bir sus ve şu filmi izleyelim moduna girecek kadar bol konuşması olması izleyicilerin bundan hoşlanıp hoşlanmayacağı hakkında soru işareti bırakıyor. Deadpool diğer süper kahramanlardan oldukça farklı bir karakter. Normal süper kahramanlar iyilik peşinde koşan merhametli, dürüst ve vicdanlı karakterlerken deadpool oldukça ahlaksız, hilekar ve kurnaz.

Bu tarz bir filmi izleyecek izleyici kitlesini düşündüğümüzde alınan yaş sınırı önlemine baktığımızda kesinlikle isabetli bir karar olmuş çünkü deadpool küfürbazlık deadpool için bir alışkanlık.

Özel kuvvetler adına çalışan bir askerin ölümüne az bir süre kaldığını öğrenmesi üzerine gelişen olayları ve deadpool’un (wade wilson) hayatta kalmak için tedavi görmeyi kabul etmesi üzerine başına gelen olayları anlatıyor. Filmin daha ilk sahnesinden yönetmeninden tutun kostümüne kadar alay eden bir karakteri görmek marvel için büyük bir devrim olsa gerek.

Filmde önemli noktalardan biri yaşanan her duygunun illaki mizaha bağlanması. Ustaca yazılmış diyaloglar filmin başarısına başarı katmış. Ayrıca bu delicesine işler yapan karakterin birde ağır çekim sahnelerinde (hatta fırsat bulduğu her sahnede) seyirci ile konuşması fikrimce bu çılgın süper kahramanın sevilmesinde büyük etken.

NOT : Evet film harika, marvel kuralları yıkacak bir iş çıkarmış ancak tek teşekkür bizim ülkemizde bununla sınırlandırılamaz. Bu filmde bize dublajı sevdiren insan Harun Can’a sonsuz teşekkürler. Filmin bu kadar benimsenmesinin sebeplerinden birini daha kaliteli dublaj olduğunu düşünüyorum.