Tarihi Bilgiler serimizin yeni yazısının konuğu Leonardo Da Vinci. Da Vinci Hakkında Şaşıracağınız Tarihi Bilgiler kitaptarih.com’da. Bir de duyurumuz var !

Tarihler 15 Nisan 1452 gününü gösteriyordu. İşte o gün İtalya’da doğan bir çocuk, yüzyıllarca anılacak şöhrete kavuşacaktı. Evet Leonardo’dan bahsediyoruz. Fakat biz ona genellikle Da Vinci olarak hitap etmekteyiz. Peki Da Vinci ismi nereden geliyor? Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Tıpkı bizim tarihimizde de olduğu gibi dünyanın diğer coğrafyalarında da insanların memleketleri veya doğduğu toprakları isimlerinde zikredilmektedir. Leonardo da , Vinci soyadını doğmuş olduğu Vinci kasabasından almaktadır. Yani o, Vincili Leonardo olarak biliniyordu.

vinci italya ile ilgili görsel sonucu
Leonardo’nun memleketi Vinci’den bir kare

Mona Lisa belki de onun en bilindi eseriydi. 1506 yılında tamamladığı bu çalışma onun en küçük eserlerinden biridir. 75 cm’ye 50 cm boyutlarındaydı. Onun bu küçük cüssesi, kolay taşınabilmesine sebep olmuştu. Hatta başına öyle şeyler geldi ki…

mona lisa ile ilgili görsel sonucu
Mona Lisa’nın bir kısmı

Çizimleri elbette öne çıkıyordu. Ama onun çizimleri Mona Lisa’dan veya Son Akşam Yemeği’nden ibaret değildi. Hareketli parçalar olarak tabir edebileceğimiz mekanizmalar ve hatta insan anatomisi hakkında çarpıcı çizimleri vardı. Onun insan bedeni üzerine yaptığı çizimler, tıp dünyasına ışık tutacak nitelikte nadide çizimlerdi.

da vinci human anatomy drawings ile ilgili görsel sonucu
Da Vinci’nin kas yapıları üzerine bir çizimi

Böylesine yetenekli bir insan elbette rakipsiz de olamazdı. Öyle ya, koskoca Rönesans döneminden bahsediyoruz. Bu süreçte tek yetenekli insan da Da Vinci değildi. Onun güçlü rakipleri arasında, belki adını Ninja Kaplumbağalar’dan hatırlayacağınız, Michelangelo ve Raphael vardı. Mimaride ön plana çıkan Michelangelo ve ressam yönüyle karşımıza çıkan Raphael de Da Vinci ile beraber anabileceğimiz isimler arasındadır.

Peki ya bu kadar mı? Tabii ki hayır. Rönesans’ın mimarlarından Da Vinci, elbette sadece bir yazının konusu olamayacak kadar önemli bir şahsiyettir. Bizim amacımız burada bir kapı aralamaktır. Tarihi sadece savaş meydanlarından ve kronolojik bir takım ifadelerden ayırmaktır. Tarihin sanatsal bir yönü olduğunu da vurgulamaktır. Yazımıza kaynak teşkil eden eser ise yepyeni bir yayın evinin (Orenda) ilk eserlerinden biri olan Da Vinci Hakkında Bilmediğiniz 101 Şey isimli kitaptır. İngilizce aslından çevrilerek dilimize kazandırılan bu eser aynı zamanda yazarımız Salih Akın’ın yayın yönetmenliğini üstlendiği kitaplardan biridir.

Keyifle okumanız dileğiyle…

Orenda Kitap’ın ilk kitapları %31 indirim ile satışta.
(09.10.2019 tarihi dikkate alınmıştır. İlerleyen süreçteki değişikliklerden kitaptarih.com sorumlu değildir.)

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.