İlk baskısı 2006 yılında Nobel Akademik Yayınları’ndan yapılan Büyük Selçuklu Devleti kitabının basımları Eylül 2016’dan beri Bilge Kültür Sanat Yayınları’ndan yapılmaktadır. Ama öncelikle eserin sahibi Prof. Dr. Erdoğan Merçil hakkında kısa bir bilgi sahibi olalım.

1938 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Erdoğan Merçil, ilk,orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra 1961 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü Ortaçağ kürsüsünden mezun oldu. Askerliği sonrası mezun olduğu okulda asistan olarak görev yapmaya başladı. 1969 yılında doktor, 1973 yılında doçent, 1980 yılında profesör unvanını aldı. Yurt dışında ve TTK’da çalışmaları bulunan Prof.Dr. Erdoğan Merçil, 2005 yılında emekli oldu. Ortaçağ tarihi denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Prof.Dr. Erdoğan Merçil, ele aldığımız bu eserinde de yine bir Ortaçağ Türk Devleti olan Büyük Selçuklu Devleti’ni konu ediniyor.

“Büyük Selçuklu Devleti” Hakkında

Esere Selçuklu ailesinin atası olarak kabul edilen Dukak’tan başlıyor ve Selçuklu Devlet Teşkilatı ile kitap son buluyor. Çağrı ve Tuğrul beylerin Anadolu akınları, Sultan Alparslan’ın Malazgirt Zaferi, Sultan Melikşah’ ın uğraşmak zorunda kaldığı isyanlar, ardından seyreden taht mücadeleleri ile baştan sona bir Selçuklu tarihi diyebiliriz. Eserin dili oldukça anlaşılır olmakla birlikte, okudukça okutan bir yapısı olduğunu söyleyelim. Orta Asya tarihimiz ile Anadolu tarihimiz arasında tabir-i caizse köprü vazifesi gören Büyük Selçuklu Devleti’ni öğrenebileceğiniz, okudukça şaşıracağınız bilgileri barındıran, sadeliği ile okuyucuyu sıkmayan bir eser. Büyük Selçuklu Devleti’ni merak eden herkesin bulundurması gereken bir kitap. Sonunda bulunan kronoloji cetveli ise yaşanan olayları kavrama noktasında oldukça yardımcınız olacak.