Bozkırın Kağanlıkları Kitap İnceleme

Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’ın Kronik Kitap’tan yeni çıkan eseri Bozkırın Kağanlıkları bu inceleme yazımızın konusu oldu. Yeni Çıkanlar ve Kitap İncelemeleri için kitaptarih.com’u tercih edin.

İslam Öncesi Türk Tarihi alanında yapmış olduğu çalışmalarla tanıdığımız Ahmet Taşağıl, yeni kitabı Bozkırın Kağanlıkları ile okuyucuların karşısına çıkıyor. Bu yazımız da okurları bekleyen konuları aktarmak amacıyla ele alınmıştır.

“TARİHTEKİ DERİN İZLERİYLE TÜRK KAĞANLIKLARI”

Bozkırlarda yaşayan Türkler genel itibariyle konar-göçer bir hayat tarzı benimsemiştir. Bu nedenle de Mançurya’dan Macaristan’a kadar geniş alanda basmadık yer bırakmamışlardır desek yanlış olmaz. Bu dağınık yapı beraberinde birden fazla kağanlık kurmalarına da ortam hazırlamıştır. Bu kitapta da İslam öncesindeki dönemde bahsi geçen bozkırlarda varlık göstermiş dört büyük kağanlık siyasi, sosyal ve kültürel açılardan inceleme altına alınmıştır. Bu dört kağanlık ise Hunlar, Tabgaçlar, Göktürkler ve Uygurlar’dır.

Göze çarpan başlıklara değinmek gerekir ise, yukarıda da bahsettiğimiz gibi siyasi, kültürel ve sosyal açıdan kağanlıkların ele alınmıştır. Buna ek olarak Hun-Çin rekabeti, kıtlıklar, törenler, ekonomik yapılar, askeri hayat, Juan-juanlar, Doğu ve Batı Göktürk Devleti, Kutlug, Kapgan, Çin baskıları, Uygur dini, mimari tarzlar gibi spesifik konular da kitapta yer almakta.

Dört büyük kağanlıklar ayrı bölümlerde anlatılırken, her bölümün sonuna özel kaynakçalar belirtilmiştir. Yer yer dipnotlar da kullanan Taşağıl, çoğu yabancı onlarca kaynaktan yararlanarak bu kitabı meydana getirmiştir. Kitabın sonunda yer alan indeks ise aradığınızı bulmanız açısından oldukça büyük kolaylık sağlamakta. Ayrıca kitapta yer alan haritalar ile olayların geliştiği coğrafya ve olaylar arasında bağlantı kurmanız da işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Toplamda 240 sayfadan oluşan Bozkırın Kağanlıkları, son dönemlerde özellikle tarih alanında yapmış olduğu yayınlarla dikkatleri çeken Kronik Kitap tarafından baskısı yapılmıştır.