Börü Ne Demek?

Börü nedir? Börü ne demektir? TDK ve ilgili kaynaklardan yararlanarak Börü kelimesine dair bilgiler elde ettik.

Börü kelimesi son zamanlarda oldukça dikkat çeken bir kelime olmakla beraber, kökeni oldukça eskiye dayanmaktadır. Börü kelimesi ne demek diye merak ettiğimizde ilk iş olarak bakmamız gereken Türk Dil Kurumu (TDK), bu konuda bizlere şu tanımlarda bulunmakta;

  • Kurt

    TDK
  • Yiğit, bahadır, cesur
  • Çivi
  • Böcek

Tabii kökenlerinin eskiye dayandığını belirttiğimiz Börü kelimesini anlamak için tarihi kitaplara, kaynaklara da göz atmamız gerekmekte. Bu nedenle, İslam Öncesi Türk Tarihi çalışmalarıyla ön plana çıkmış olan Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu’nun Türk Milli Kültürü isimli eserini ilk olarak inceliyoruz. Çin kaynaklarında sıklıkla söz edilen Türkçe isimlerden biri olarak öne çıktığını gördüğümüz Börü kelimesi, Türk dilinin eski kelimelerinden biri durumunda.

Yine aynı eseri incelediğimizde, Türk ordusu için de Börü tabirinin kullanıldığı belirtilmekte. Zinde oluşu, çevikliği ve yırtıcılığı ile Türk ordusu yerli ve yabancı kaynaklarda kurtlara benzetilmekteydi. Hatta Tabgaç hükümdarı T’ai-wu’ya göre kurt sürüsünü andıran Türk ordusu karşısında Çin ordusu taydan ve düveden farksızdı. Kısaca Börü kelimesi dönem itibariyle Türk ordusu için de kullanılmıştı.

Ayrıca Börü kelimesinin isim olarak kullanıldığı da görülmüştür. Hatta Çağatay Han’ın oğluna Börü ismini verdiği de bilinmektedir.

Börü ne demek? Geçmişte, tarihin derinliklerinde hangi gerekçelerden dolayı kullanılmıştır? “tüm soruların cevabını vermeye çalıştık. Yorumlarda bulunarak ve paylaşarak destek olabilirsiniz.

Yazının hazırlanmasında Prof. Dr. Osman Turan “Selçuklular Tarihi ve Türk-İslam Medeniyeti”, Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu “Türk Milli Kültürü”, TDV İslam Ansiklopedisi “Asya”, “Batuhan”, “Oğuzca”, “Türk” maddeleri ve www.tdk.gov.tr ‘den yararlanılmıştır.