Bizans Karşısında Türkler

Bizans Tarihi’ne ilişkin Timaş Yayınları’ndan çıkan yeni kitap Bizans Karşısında Türkler’e birlikte göz atalım.

Ahmet Refik’i çoğumuz duymuşuzdur. Hatta onun için “Tarihi Sevdiren Adam” gibi nitelendirmeler de yapılmaktadır. Bu yazımızda ise onun çalışmalarından sadece biri olan Bizans Karşısında Türkler üzerinde duracağız. Genel anlamda baktığımız zaman kitabın Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde Bizans İmparatorluğu’nun içinde bulunduğu durumu ve yakın coğrafyadaki gelişmeleri okuyuculara aktardığını belirtmek mümkündür.

Bizans Karşısında Türkler

Toplamda 7 bölümden oluşan kitabın başlıkları şöyle şekillenmiştir;

  • İnönü’de Türkler
  • Türkler ve Bizans
  • Yeşil Bursa
  • Bursa’dan Güzelcehisar’a
  • Bayezid Bey ve Oğulları
  • Bizans’ın Son Seneleri
  • Bizans’ta Türkler

304 sayfadan oluşan kitap, tamamen sadeleştirilmiş diyebiliriz. Bu anlamda genel okuyucuya ve Bizans tarihine merakı olanlara hitap etmektedir. Dili oldukça sade olan kitap, okurken sizi yormayacaktır. Görsel materyal açısından bir beklentiye girmemenizi tavsiye edebiliriz. Zira kitabın konusu ve kapsamı düşünüldüğünde görsel kaynakların yetersiz oluşu bunda oldukça etkilidir. O nedenle bunu bir eksiklik olarak değerlendirmemek gerekir.

Basit anlatıma ek olarak metin içerisinde bazı diyaloglara yer veriliyor oluşu da okuyucular için faydalı ve bilgi akışını hafifletici birer ayrıntı olarak görebiliriz. Ayrıca bu diyaloglardan arkadaş ortamınızda bahsetmek yani tabir-i caizse bu bilgileri satmak da işinize yarayacaktır.

Kısaca Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan İstanbul’un fethine dek uzanan kuruluş devri olarak adlandırılan döneme dair, yalın bir dil kullanılarak ele alınmış bu kitabı özellikle yolun henüz başında olan okurlara ve takipçilerimize tavsiye edebiliriz.

Keyifli okumalar…