Birileri Var! O birileri dün varlardı, bugün varlar, gelecekte de olacaklar. 18 Mart ruhunu yaşatan birileri bugün hala var…

Bin yıllık kadim Türk yurdu Anadolu… Bir asır önce birileri bu topraklardan bizim hayallerimiz üzerine hayal kurdular, bizim hedeflerimiz üzerine hedef koydular. Bir daha böylesine bir araya gelemeyecek yedi düvel bir olmuştu. Karşılarında da birileri! vardı elbet. Bin yıllık yurdu için gözünü bile kırpmayan birileri!… Gözünü kırpmadan canını ortaya koyabilen birileri!… Vatanını kutsal bilen birileri!… 1915’te Çanakkale’de birileri!, sonra Milli Mücadele’de, sonra Sakarya’da, Antep’te, Maraş’ta, Urfa’da var oldular… Onlar bu toprakları vatan bilen birileri!….

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cephede vermiş olduğu pozu geçtiğimiz günlerde Afrin’de canlandıran birileri…

18 Mart ruhunu vatanın 4 bir köşesinde yaşatan birileri!, dün Kıbrıs’ta vardı. Bugün onlar Afrin’de. Yarın elbet başka bir yerde var olacak. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere adını bilmediğimiz yüzlerce şehidimizi minnetle yâd ediyoruz… Var olun…

18 Mart 1915’te Ne Oldu?  

Batılı kaynakların “Gelibolu Savaşları“ olarak adlandırdığı, bizim ise “Çanakkale Savaşı” adını verdiğimiz varlık mücadelemizde, 18 Mart 1915 tarihinin önemi ayrıdır.

Çanakkale’de ilk deniz hücumu 3 Kasım 1914 tarihinde iki İngiliz ve iki Fransız savaş gemilerinin Türk tabyalarını bombalaması ile başladı. Bu bombardıman esnasında Osmanlı Devleti’ne karşı resmen savaş ilan edilmemişti. Ancak bu saldırı ile birlikte resmen savaş ilan edilmiş ve artık düşman kuvvetlerinin hedefinin Boğazlar olduğu ortaya çıkmıştı. devamı için tıklayın.

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.