Kızılelma Nedir? Kızılelma Neresidir? Kızılelma ile ilgili birden fazla düşünce var. İşte onlardan sadece biri. Ünlü Osmanlı Tarihi ana kaynağından sizlere Kızılelma detayı.

“İslamlar KIZILELMA’ya dek fethedecektir.”

Peçevi Tarihi‘nde yer alan bu söz, dönem içerisinde halk arasında sıkça dolanan bir söylem olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar kökeni ve nedeni bilinmese de…

Eser içerisinde Kapona Kalesi’ne dikkat çeken Peçevi İbrahim Efendi, burada yılın belirli bir gününde kale ve çevre ahalisinin tümünün kale dışarısında bulunan sahraya çıktıklarını ve orada bulunan Kızıl Kapona’da eski bir türkü söylediklerini belirtiyor. İşte bu Kızıl Kapona’nın da KIZILELMA olduğunu aktarıyor. Ayrıca oraya sınır taşı olması mahiyetinde bir işaret konulduğunu söylüyor.

Halkın söylemiş olduğu türkü tıpkı benim gibi bu yazıyı okuyan çoğu kişinin dikkatini çeken önemli bir detay olarak karşımıza çıkmış durumda. Peki o türküde neler geçiyor?

Türküden özet bir şekilde bahseden Peçevi İbrahim Efendi, türkü ile ilgili şunları aktarıyor bizlere; Türk padişahı tüm gücü ve kuvveti ile buraya gelse gerektir, burada Tanrı’nın yüce  buyruğu ile ölse gerektir. Tanrı’ya güvenilsin ve Türk padişahı o kadar yukarılara gitsin ki ta Kolona’ya ulaşsın.

Peki metinde Kolona olarak geçen yer neresi? Yeryüzünün aşağı tarafına düşecek kadar uzakta olduğu ve Rhein Nehri’nin denize döküldüğü yere yakın olduğu belirtilen Kolona, şuan bilinen adıyla Köln olarak geçmekte.

İşte Peçevi İbrahim Efendi‘nin eserinde geçen KIZILELMA hikayesi. Peki sizce KIZILELMA nedir?

Kategori:

Henüz yorum yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.